7 tipů jak na pohodové Vánoce

Předvánoční čas je jedním z nejzrychlenějších období. Blíží se Vánoce a konec roku a tak se často snažíme dohnat vše, co jsme za poslední měsíce nestihli. Ve městech to hučí, v přírodě to přitom spí. Jak z toho vystoupit?

TIP 1: Zastavte se

I kdyby to mělo být na chvíli. Běží vám hlavou: „Míšo, neblázni, jak se mám zastavit? Besídka, cukroví, dárky, úklid, uzavírka v práci a ty mi říkáš, že se mám zastavit??“ Čím ve větším kolečku povinností jsme, tím víc nám zastavení připadá nemožné. Jenže často v multitaskingovém kolečku nejsme schopni vyhodnotit, co je důležité a co už až tak ne. Když jsme ve stresu, všechno má prioritu, všechno je důležité.  I když to samozřejmě tak není. Takže nádech, výdech, na chvíli si zavřete oči a odpovězte si na otázku „Co je pro mě teď nejdůležitější?

TIP 2: Definujte si priority a plánujte

Vezměte si tužku a papír a napište si své priority na příští dny. Když se zastavíte a dopřejete si čas na dobré plánování, vystoupíte z šíleného kolečka. Nemusí to být nic složitého, co vám zabere spoustu času. Podívejte se do kalendáře a rozmyslete se, co je reálné ve který den a udělejte si rozpis. Můžete si plán pravidelně projít a upravit podle potřeby. Hlavně vystoupíte z nepřehlednosti a paniky.

TIP 3: Určete si tu svou hlavní vánoční prioritu

Můžete se také zamyslet nad tím, co je pro vás to nejdůležitější. My ženy často chceme vytvořit to nejkrásnější pro celou rodinu a zcela zapomínáme na sebe. Jenže ono nelze mít všechno perfektní, respektive pokud to bude za cenu zapomínání na sebe a celkového vyčerpání, není to v pořádku. Mojí prioritou je každé Vánoce zůstat v klidu a nezbláznit se z toho. Ať se děje co se děje. Nemusí to být dokonalé. Věřte, že děti i rodina budou nadšeni z jakékoli snahy.

Když u vás doma bude příjemná atmosféra plná pohody, jistě to každý ocení mnohem více, než uhnanou ženu v super načančané domácnosti s 30 druhy cukroví. Kdo definoval ideál, ke kterému se vztahujete? Je vůbec váš? 

Samozřejmě pokud milujete vytváření vánoční atmosféry a pečení cukroví, je to zcela v pořádku, jen jde o to v jaké energii a s jakou motivací tyto věci děláme.

TIP 4: Naučte se říkat ne

A ještě jednou – naučte se říkat ne. Pozvánek na různé akce a večírky je o něco více. Možná vám přišel do cesty nějaký další projekt. Pokud jste unavení a necítíte se na to, do ničeho se netlačte a raději si odpočiňte. Stejně tak popíjení, když nemáte chuť na alkohol nebo přidávání si jídla, když už nemůžete. Dárkové předměty. Naučte se říkat ne. Díky tomu dáte sebe a svůj odpočinek na první místo. Uvidíte, jak se vám uleví. Buďte upřímní a neříkejte zástupné důvody. Máte právo odmítnout

TIP 5: Vykašlete se na dokonalost

Dokonalost je v nedokonalosti. Spousta lidí se právě na Vánoce honí za nějakým ideálem, který je akorát stresuje. Udělejte si to dokonalé podle sebe, co dělá dobře vám, aby to pro vás hlavně nebyl stres. Berte vzniklé situace s nadhledem a raději vše obraťte v příležitost se tomu zasmát, když něco nevyjde podle vašich představ. Protože paradoxně čím víc lpíme na dokonalosti, děje se přesný opak – spadlý stromeček, spálený kapr, ušpiněné děti, než se usedne ke štědrovečerní večeři atd. Určitě to znáte! 🙂

TIP 6: Dejte si na příští rok cíl protřídit domácnost

Pokud se svojí domácností nejste spokojeni, panuje tam chaos, který vás před Vánoci ještě více stresuje – je dobré si uvědomit, že to jde i jinak. Domácnost s méně věcmi, kde panuje dobrý systém, vás podpoří a celá vánoční příprava není tolik stresová záležitost. Může to být dobrá motivace do příštího roku protřídit vaši domácnost a zbavit se nepotřebného.

Chcete se do třídění na Vánoce i po nich pustit sami nebo udělat radost někomu blízkému? Můžete si pořídit jeden z mých online kurzů, které vás provedou nejen samotným tříděním, ale celým procesem od rituálu, přes propouštění věcí, třídění, organizaci až k udržování návyků a budování nákupních zvyků.

TIP 7: Spojte se s rodinou, bližními a přáteli

Vzpomínejte na příjemné společné časy. Můžete si udělat malou rekapitulaci toho, co se vám tenhle rok povedlo. A už se nalaďovat na to, co vás příjemného čeká ten příští.

Upřímně konec roku by měl být už spíše poklidný, vést nás do klidu a uvnitřnění. Abychom v našich domácnostech mohli vydechnout a nabrat síly na to, co nás teprve čeká. Užijte si to dle svého životního stylu a priorit.

Přeji vám ze srdce krásný předvánoční čas.

Míša

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články