Rituál rozloučení aneb propustit, co už vám neslouží

Celý vesmír je neustále v pohybu, střídají se roční období, počasí, den a noc, nádech a výdech. Období zasetí a období sklizně, naše životní fáze. Příroda nám ukazuje, že je naprosto přirozené něco ukončit a přejít do nové fáze. My lidé však máme sklony držet se zuby nehty zajetých kolejí, protože se obáváme změn. Když cítíte, že něco již naplnilo svůj účel a blíží se ke svému konci, mohou se ozývat vnitřní hlasy plné námitek:

„Nekomplikuj si to“
„Dobře to funguje, tak proč to měnit.“

Do hloubky kostí cítíte, že změna je nevyhnutelná – ať se to týká vztahu, zaměstnání nebo čehokoli, co už dosloužilo. I když to racionálně nemusí dávat smysl. Proto vám mysl stále dokola servíruje argumenty, proč nechat vše při starém. Ale vy cítíte, že čas již dozrál! Ne vždy je to, s čím se loučíme, zcela nefunkční, ale třeba to s námi už není úplně v souladu. Na cestě životem se měníme a je přirozené, že děláme změny, které tomu odpovídají. Z dlouhodobého hlediska je důležité být v kontaktu sami se sebou a znát svoje hodnoty. Můžete se pravidelně vracet ke svojí životní vizi a položit si tyto otázky:

  • Dělá mi to do hloubky mojí duše radost?
  • Mohu být sam/a sebou?

Udělejte si rituál rozloučení na letní Slunovrat

Právě období letního Slunovratu může být příležitostí k ocenění toho, za co jsme v životě vděční a co naopak již dosloužilo a můžeme to propustit. Naši předci tak činili symbolicky za pomoci svatojánských ohňů a slunovratových oslav. I vy si můžete udělat malý rituál. Začít uvědoměním a sepsáním toho, za co jste vděční. A na další papír vypsat, co jste připraveni propustit. Můžete vyslovit: „Ať odejde vše, co mi již neslouží. Ať odejde vše, co neslouží mému vyššímu dobru.“ Papír můžete rituálně spálit právě na Slunovrat – 21.června.

léčivý úklid, rituál, slunovrat, energetická očista domova
léčivý úklid, rituál, slunovrat, energetická očista domova, Míša Mrázková

Loučím se s Více radosti

Tím se dostávám ke sdílení své cesty. Ač to vůbec nebylo jednoduché rozhodnutí, i pro mě nastal čas pro změnu. Rozhodla jsem se propustit název Více radosti. Přinesl mi opravdu mnoho – propojení s KonMari metodou, minimalismem a tématem organizace. Pracovala jsem s desítkami úžasných klientek v jejich domovech osobně i virtuálně. Objevila jsem velké nadšení z veřejných vystoupení. Natočila jsem online kurz Odemkni svůj šatník, vytvořila mnoho online inspirace a založila jsem e-shop s originálními nálepkami. Řeknu vám, nebylo toho vůbec málo, na to, že jsem maminkou dvou malých dětí!

A v tom je právě ten háček. Neustálou prací a inspirováním jsem pozapomněla na sebe, svou rodinu a domov. Všeho totiž bylo více, jak vyplývá z názvu projektu. Moje působení v online světě mi přestalo dělat radost. Z více radosti se stalo více vyčerpání…

Z radostného se stal úklid léčivý

Také jsem naplno pochopila, že způsob, jakým pracuji s klientkami, není vyloženě prvoplánově radostný. Vzdát se něčeho, nechat odejít, co nám již neslouží, je poměrně komplexní proces. Jde do hloubky a je spíše léčivý, než primárně radostný.

Je mi už nad slunce jasné, že mi není blízké pracovat podle jasně daných metod a návodů někoho jiného. Nebo na sebe uvalit nálepku nějakých -ismů, ať minimalismu nebo KonMari metody. A tak se postupně, během peti let od vzniku projektu, zrodil i můj vlastní koncept úklidu. A kdy jindy ho lépe přivítat, než když je slunce nejvýše na nebi!

Léčivý úklid

Díky mému odpojení od online světa jsem se opět naplno propojila se sebou, rodinou, naším domovem a přírodou. Až se musím smát, jak jsem se v té předchozí životní fázi snažila být bezchybnou konzultantkou japonské metody, která má doma vždy uklizeno, zvládá se starat o dvě malé děti a je vždy spokojená. A to prezentuje na sociálních sítích. Tak moc jsem se snažila, až jsem se vnitřní spokojenosti na hony vzdálila. A musela se od všeho odpojit a začít úplně od znova. Udělala jsem několik kroků zpátky ještě před tím, než jsem se příliš identifikovala s KonMari.

„Abychom přišli na to, kým jsme, musíme se nejprve zbavit toho, co nejsme.“

A najednou mi to došlo: vždyť já jsem během své první velké transformační fáze třídění nečetla nic od Marie Kondo. Prostě jsem se na to vrhla a třídila, dokud se mi neulevilo. A tak jsem aktivně začala měnit příběh svého života. Ne pouze ten, o kterém jsem vyprávěla. Ten který jsem začala opět žít a méně o něm veřejně mluvit. Svůj dokonale nedokonalý život ženy, která je často ohnivá a expresivní, spíše než klidná a zenová, kreativně chaotická, která miluje tvořit, psát, zpívat, která tančí v lese a která má chvílemi úplně klidně doma nepořádek, protože je jí jasné, že má malé děti a nemůže to tam být pořád dokonalé.

Ta, která nemá potřebu svou tvorbu hned zveřejňovat. Ráda si dlouho hraje a jde do hloubky s různými formami kreativity, ať je to tvorba léčivých písní, malování nebo psaní. Ta, která na sebe netlačí, aby byla něco co není, ale dává si prostor žít, to co je. A tak aniž bych to plánovala, z uvolněnosti a radosti, pocitu hluboké smysluplnosti a vděčnosti v mém životě, se zrodil nový název. Nejprve jako jméno nové knihy. Poté jsem se rozhodla, že bude i pojmenováním celého projektu. A je to tady.

S velkým nadšením bych ráda přivítala Léčivý úklid!

Co přináší? Důležitou součástí takového hloubkového úklidu našeho domova a života je energetická očista a rituál na podporu změny. Léčivý úklid je založen na dvou hlavních fázích: na vnějším úklidu našich věcí a domovů, našeho vnějšího prostředí, tedy hmoty. A na vnitřním úklidu: našeho těla, emocí, mysli a ducha. Obě fáze jsou propojené a věřím, že jedna bez druhé úplně nefungují. Odhazování nepotřebného je stále centrálním tématem, to se samozřejmě nemění.

energetická očista, šalvěj, očista, rituál, domov, léčivý úklid, Míša Mrázková

Na téma léčivého úklidu vás čeká postupně v ten správný čas inspirace v mnoha podobách. Aktuálně dokončuji knihu Léčivý úklid. Odemkněte potenciál svého domova a života. Finální kroky k vydání ještě zaberou nějaký čas, ale aktivně na tom s korektorkou a nakladatelstvím pracujeme, abyste si knihu mohli brzy přečíst. Dále vás čeká rituální e-shop s předměty, které vám právě očistný úklid usnadní. A tím to rozhodně nekončí. Další inspiraci si nechám jako překvapení.

Když propustíme, co nám již neslouží a poslechneme volání svého srdce, přináší to prostor pro něco nového. Pro novou cestu. Pro vaši cestu. Děkuji názvu Více radosti a za vše, co mi přinesl a s vděčností se loučím. Nemějte obavu, nic tím nekončí, právě naopak: pro mě to teprve začíná! Už se moc těším.

Přeji vám, ať se vám daří ve vašich životech a domovech propustit, co vám již neslouží. Přeji vám více uvolněnosti a přirozeného plynutí, radosti a lehkosti. Dovolte si otevřít se změnám. A pokud nevíte, kde začít, zkuste následující:

„Začněte tam kde jste, u vás doma, se svými věcmi, s otevřeným srdcem a myslí a uvidíte, vše se dá do pohybu tím správným směrem.“

Děkuji za vás!
Srdečně,

Míša

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články