Jak jsem začala třídit u nás doma. Je libo KonMari metoda nebo minimalismus?

Možná vás to překvapí, ale když jsem před více jak 5 lety dělala ten opravdu velký úklid u nás doma, vůbec jsem neznala ani Marii Kondo a její KonMari metodu, Karen Kingston nebo nějaké knihy o minimalismu. Třídění bylo od mladšího věku mojí zálibou. Udělat si pořádek ve věcech na pravidelné bázi a zbavit se nepotřebného. Vždy jsem milovala ten pocit, když něco propustíte a zažíváte pak ten pocit lehkosti.

Taky mě vždy fascinovalo využití starých věcí – těch, které už máme nebo mají nějakou historii. Moje babička Božena žila na statku, byla jedna z 6 sourozenců a měla v sobě přirozenou šetrnost, která mě od malička uchvacovala. Tuhle ušila hadříky na úklid ze starého oblečení, pokaždé něčemu vdechla druhý život nějakým jiným využitím a to mě fascinovalo. Byla švadlena a já jsem se dodnes úplně nenaučila šít. Ale tato schopnost využít nějak kreativně, co již mám nebo věci z druhé ruky, mi zůstala. Třeba aktuálně jen v tom, že občas křídovými barvami natřu doma nějaký nábytek nebo ráda nakupuji oblečení z druhé ruky nebo něco objevím na výměnných akcích typu SWAP.

„Takhle už dál nechci žít, chci udělat něco se stavem našich věcí“

Ale zpátky k třídění a optimalizování počtu věcí. Můj pocit potřeby změny v domácnost vycházel z odhodlání, ale také z rozhodnutí. Rozhodnutí bylo jednoznačné. „Takhle už dál nechci žít, chci udělat něco se stavem našich věcí.“ A síla odhodlání a našeho rozhodnutí je to nejdůležitější.

A jak jsem postupovala? Ne, nepostupovala jsem vůbec podle nějakých kategorií předmětů, ani po celých místnostech. Vybírala jsem si takové části našeho domu, které mě táhly a připadaly mi zvládnutelné. Jednou to byla skříňka v obýváku, moje oblečení, jindy technická místnost a jindy harampádí kolem domu na zahradě. Cíl jsem měla jasný. Potřeba byla bytostná, takže jsem byla nezastavitelná. Jediné co jsem potřebovala, byla pomoc s hlídáním.

Zkuste si to sami

Třídicí mapa

Stáhněte si zdarma kompletní seznam předmětů podle kategorií a vrhněte se na třídění sami

Více radosti Třídicí mapa

Moje nasazení nešlo úplně dohromady s tím, aby se kolem mě motal synek, který zrovna začal chodit. Pokud máte malé děti i Vy, doporučuji Vám zařídit si hlídání. A jak jsem tedy postupovala? Třídila jsem velmi intenzivně a nárazově vždy 3-4 hodiny času. Doporučuji si třídění naplánovat dopředu a vymezte si na něj čas. Z praxe se mi velmi osvědčilo třídit např. v pátek, pokračovat v sobotu a v neděli si odpočinout. Pokud nemáte klasický pracovní týden, zvolte si den, kdy si na třídění můžete v klidu dát dva dny a pak volno, než půjdete zase do práce.

Ráda bych dodala, že v mém případě mi ale nešlo pouze o změnu u nás doma, ale potřebovala jsem zejména si vyčistit svůj vnitřní prostor. A pochopit, co bych dále chtěla v životě dělat. Věděla jsem, že chci pracovat s lidmi, ale byla jsem nerozhodná. Možností jak pracovat bylo v té době pro mě otevřených více, od výživového poradenství po cvičitelku jógy. Jediné, čím jsem si byla jistá bylo, že se po letech na mateřské nechci vracet do své původní práce v IT firmě a dojíždět do kanceláře.

A jak jsem se loučila s věcmi? Věcí jsem se zbavovala s neskutečnou vervou. Jednoduše jsem brala každou věc do rukou a co se nám nehodilo, nebylo nějak potřebné jsem nekompromisně odeslala pryč. Mám asi tu výhodu, že jsem nikdy neměla problém se věcí zbavovat. Nemám k nim nijak velkou připoutanost. Když jsem odvezla několikáté plně naložené auto věcmi pryč (pendlovala jsem mezi charitou, swapem a sběrným dvorem), najednou se objevila velmi jasně odpověď, kudy dál kráčet:

„Tohle celé mě natolik baví a proces zbavování se věcí mi připadá tak fascinující, že chci pomáhat druhým lidem, aby i oni toho byli schopni!“

V té době v Praze probíhal týdenní SWAP Prague a já jsem tam na místě objevila v programu název KonMari a začala si číst knihy Marie Kondo. Takové akce vám za sebe velmi doporučuji, můžete totiž přinést různé druhy věcí a tak se vám podaří vaší domácnost jednorázově a efektivně odlehčit. A co se u mě dělo dál? Když jsem zjistila, že existuje možnost se certifikovat a získat v tomto oboru další vzdělání, rozhodla jsem se do toho jít a stát se konzultantkou. A teprve v další fázi jsem na naši domácnost začala aplikovat japonskou metodu zvanou KonMari. Poté jsem odjela do Londýna na seminář s Marií Kondo a postupně se stala jednou z prvních certifikovaných konzultantek v ČR.

Z prvotní fascinace až lehkým teoretickým dogmatismem, jsem postupně za několik let praxe přestala být striktní v aplikaci této japonské metody nejen u nás v domácnosti, ale i s klienty. V podstatě se v tuto chvíli jedná o jednu z možností, se kterými pracuji.

Pokud i vy cítíte, že byste se do toho rádi pustili, ale nevíte, kde začít, můžeme se do toho pustit společně. I pokud se necházíte na druhé půlce zeměkoule nebo ČR, nabízím online konzultace.

Online

Cítíte ve svém životě přehlcení a chaos? Anebo máte pocit, že v nějaké oblasti stagnujete a zažíváte frustraci?

Online konzultaci spolu zvládneme i z opačných konců zeměkoule.

Nechte mě nahlédnout do vašeho domova a života a společně odhalíme, jak to změnit. Vše je propojené a mnoho problémů je přímo spojených se stavem domácnosti a počtem věcí.

Zahrnuje analýzu vámi vyplněných materiálů a zaslaných fotek. Po konzultaci získáte sepsaný plán na míru, jak postupovat a vše dokončit.

1,5 hod/ 1800 Kč 

U Vás doma

Máte příliš mnoho věcí a doma nepořádek? Cítíte ve svém životě chaos, stagnaci, anebo dokonce frustraci?

Nechte mě nahlédnout do vašeho domova a života a společně odhalíme, jak to změnit. Spolu to zvládneme!

V Praze a okolí přímo u vás doma.

Obsahuje rozbor vyplněných materiálů, základní rituál a očistu a poté společné třídění a organizaci.

Po konzultaci obdržíte seznam akčních kroků pro Vaši domácnost.

Připočítávám cestovní náklady v ceně 5 Kč/ km.

3-4 hod/ 3000 – 4000 Kč

Vy mi vyplníte materiály a pošlete fotky. Před první konzultací se na vše naladím a začnu vytvářet plán. Po společné konzultaci Vám pak předám instrukce přímo pro Váš domov. Doprovázím Vás nadále osobně přímo u Vás doma. Nebo na dálku a vy pracujete bez toho, aniž byste mě museli mít u sebe. Pokud o konzultaci máte zájem, klikněte na tlačítko a vyplňte formulář, ať se do toho můžeme společně vrhnout co nejdříve.

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články