Jak na efektivní třídění věcí? Vykašlete se na univerzální návody

minimalismus, třídění věcí, léčivý úklid

Většina minimalistických autorů doporučuje třídit podle toho, kde cítíte tu největší potřebu. Začít místností nebo menší zónou, která nejvíc volá po naší pozornosti. Marie Kondo zase doporučuje nárazové třídění podle kategorií jako předpoklad úspěchu. Co bych vám doporučila já?

Vyberte si to, co vás více oslovuje a klidně i kombinujte třídění podle kategorií věcí a podle zón v domácnosti podle toho, na co se cítíte. To nejdůležitější, k čemu byste se měli vztahovat, jste vy sami. Jak se v životě aktuálně cítíte, čeho jste vůbec schopni. Fungovat totiž může z hlediska efektivity úklidu věcí kde co, ale hlavní je, abyste se vy netlačili do něčeho, co vám nesedí. Na léčivém úklidu je zásadní respekt k sobě a k aktuální životní fázi, kterou procházíte. 

míša mrázková, léčivý úklid, třídění oblečení, třídení

Můžete začít oblečením, protože právě oblečení vás může motivovat k tomu pokračovat a vytrvat. Je to taková první ochutnávka minimalističtější každodennosti. A výsledek vašeho úsilí uvidíte ihned.

Další možností je pokračovat předměty osobní péče, kosmetikou. Tím dotáhnete další krok ke změně, kterou ihned pocítíte. Na druhou stranu pro někoho je oblečení hned na začátek moc velkým soustem, proto klidně udělejte raději to, co vás nejvíce volá.

Začněte nejlépe tím, co nejvíce potřebujete a kde intuitivně cítíte, že máte největší tah na branku a dokončíte to.

To nejdůležitější je se do toho vůbec pustit. Pokud se vydáte cestou jedné skříňky a jednoho šuplíku, je to také přínosné, ale nedojde k větší změně, která bude mít zásadní vliv na váš život. A co různá doporučení a minimalistické výzvy, abyste vytřídili jednu věc za den? Opravdu chcete čekat celý měsíc na to, abyste vytřídili 30 věcí a každý den se stresovat tím, co dáte pryč?

Dva možné postupy z hlediska třídění

Během konzultací jsem se setkala s různými druhy klientů v rozdílných životních fázích. A chci znovu zdůraznit, že neexistuje univerzální návod, který by vyhovoval každému. Co osobně považuji za klíčové, je zabývat se tím, v jaké životní fázi jste a kolik máte životní energie. To je v podstatě to hlavní, protože nárazový a intenzivní úklid podle kategorií je jistě velmi účinný z hlediska vašeho domova. Ale cítíte se na něj? A dokončíte ho? 

Zde uvádím malé schéma, které by vám mohlo pomoci zorientovat se v tom, který druh třídění a zbavování se věcí je pro vás aktuálně vhodnější. 

Nenechte se rozhodně omezit pouze jedním druhem třídění a minimalizování věcí jako tím jediným správným. Domácnost každého člověka a jeho aktuální životní fáze je natolik unikátní, že je naopak velmi dobré si ten vhodný postup vybrat zcela v souladu se sebou a čím aktuálně procházíte.

Právě z výše zmíněných důvodů léčivý úklid nabízí výběr z vícero variant podle toho, kde se zrovna nacházíte. Můžete si vybrat ze dvou základních způsobů třídění a minimalizování věcí:

1. Pozvolný úklid podle zón a po menších částech

Procházíte těžkým životním obdobím? Máte psychické problémy, deprese nebo nějaká zdravotní omezení? Pro vás aktuálně intenzivní třídění podle kategorií není vůbec tím nejlepším postupem. Pusťte se pouze do toho, na co se cítíte. Každý i velmi malý krůček se počítá. A až se budete cítit lépe, naberete sílu a bude procházet snažším obdobím v životě, třeba se do intenzivnějšího úklidu pustíte i vy. Aktuálně si raději zvolte úklid podle zón a menších částech.

Třídění podle menších zón představuje úžasnou příležitost pro všechny, kdo se na větší akci aktuálně necítí. 

2. Nárazový úklid podle kategorií věcí

Takové třídění je vhodné zejména pro ty, kteří mají silnou motivaci udělat velkou změnu ve svém životě. Jedná se o přímo bytostnou potřebu. Často se takový pocit objevuje, když potřebujeme ve svém životě uzavřít nějakou kapitolu. Může to být pouhá touha po změně anebo traumatický prožitek, za kterým chceme udělat tlustou čáru a začít nanovo. S tím mám osobní zkušenost i já. Cítila jsem to tak nějakou dobu po velmi traumatickém porodu, který úplně změnil moje vnímání života. Jako bych skrze intenzivní úklid volala zpět svou životní sílu! Další možností je, že jste právě něco ve svém v životě uzavřeli a máte tak chuť tuto velkou změnu promítnout i ve svém domově.

Vyndání všech věcí jedné kategorie je pro řadu lidí výstupem z komfortní zóny. Pokud na to máte energii, přichází s tím možnost někam se v životě posunout. 

Příliš se netrapte tím, čím konkrétně začít. Hlavně se do třídění pusťte. Nenechte se navést do zázračných univerzálních metod, kterým se budete přizpůsobovat. Raději přizpůsobte metody tomu, co právě teď potřebujete. Pamatujte, že každý malý krok, který na vaší cestě urazíte, se počítá. Nemusíte být tedy v prvních krocích extrémní a radikální a vyhodit toho co nejvíce.

A pokud byste s minimalizováním a tříděním věcí potřebovali pomocnou ruku a podporu, ozvěte se a společně se do toho pustíme. Pro ty z vás, kteří žijí v Praze a okolí se můžeme potkat přímo u vás doma. Online konzultace jsou určené spíše těm, kteří žijí dále od Prahy nebo by rádi získali jinou perspektivu na svůj domov a do akce se pustí sami.

Toto je malá ochutnávka z mé knihy. Další praktické postupy jak efektivně, ale také vlídně a neextrémně minimalizovat své věci a odlehčit domácnost, najdete v knize Léčivý úklid, která vyjde na podzim roku 2024. Určitě vás o tom budu informovat.

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články