Dodejte magii svým všedním dnům za pomoci domácího oltáře.
Pojďme si hned na úvod říct, že oltář samozřejmě nemusí být jenom v kostele. Pokud je pro vás slovo oltář zatížené církevním významem, chci vás ujistit, že jde jednoduše o místo, které pro vás bude mít osobnější význam a umožní vám propojit se s tím, co je pro vás důležité. Jde mi o inspiraci k tomu, že takové silné osobní energetické místo si můžete vytvořit u vás doma. Jak na to?
Mít domácí oltář neznamená pouze umístit předměty na určité místo a přidat svíčku. I když to je určitě přínosné a hezké, udělat si takovou výstavku oblíbených předmětů, a má to svůj smysl.
Oltář dělá oltářem náš záměr a průběžná práce s ním.
Když ke svému domovu přistupujeme jako k posvátnému osobnímu místu, které nás podporuje na cestě životem, právě vědomá práce s oltářem může celému procesu velmi napomoci.
Když budete vybírat pro oltář místo, záleží, zda se jedná o osobní oltář jednoho člověka anebo o společný – ať partnerský, rodinný nebo i komunitní. Pro společný si vyberte ideálně centrální umístění, velmi vhodné v případě domova může být místo v obývacím pokoji, ze kterého je vidět na vstupní dveře do této místnosti.
Proč si vytvořit rodinný nebo centrální domácí oltář?
Jedná se o místo, kterým vyjadřujete úctu vašemu domovu a tomu, co je pro vás důležité. Oltář se může stát místem spočinutí a propojení s tím, co nás přesahuje. Může být místem, kde zapálíme svíčku, když někdo z našich blízkých potřebuje pomoc, a poslat mu podporu na dálku. Oltář se může stát místem, kde se lépe propojíme s našimi průvodci, předky nebo úplně jednoduše sami se sebou. Jakmile s oltářem pravidelně pracujeme, stává se silným energetickým místem a může být i zdrojem ochrany pro náš domov.
Záleží, s čím se chceme propojit a co praktikujeme. Oltář se může stát i silným portálem do jemněhmotného světa nebo pouze propojením se sebou a s hlubším smyslem života. Ale v podstatě i člověk, který je velmi uzemněný a nepraktikuje nic, co by sám označil za spirituální, může použít oltář ke spočinutí a propojení se sebou samým. U oltáře lze hledat odpovědi na otázky, které nás aktuálně v životě trápí. I v tomto případě je dobré oltář propojit se záměrem – životní vizí.
Oltář se v dnešní moderní, vysoce individualizované společnosti může stát kotvou, která vám poskytne pocit bezpečí a větší zakořeněnosti.
V různých tradicích se objevují doporučení, co by na takovém oltáři mělo být a kde by to mělo být umístěno. Tato doporučení si mohou navzájem protiřečit. Jeden příklad za všechny je rozmístění elementů podle světových stran, které je v různých tradicích naprosto odlišné. Proto vám doporučuji: důvěřujte své intuici a osobní oltář si vytvořte tak, jak vás to volá. Z hlediska světových stran se tradičně celý oltář doporučuje umístit na východ.
Já dávám na oltář zástupce čtyř elementů – země, vody, vzduchu a ohně. Rovnováha těchto elementů je něčím základním, čeho se snažíme dosáhnout pomocí léčivého úklidu i v naší domácnosti. Na mém osobním oltáři se v základu nachází křišťál, mušle, peříčko a bílá svíčka. Křišťál je symbolem země, ale zároveň jednoduchosti a čistoty. Mušle je symbolem vody; stejně dobře poslouží třeba miska s vodou. Peříčko symbolizuje lehkost a element vzduchu a svíčka oheň. Zbytek obměňuji podle aktuálního rozpoložení a sezóny.
Obecně mám ráda, když je oltář světlý a čistý a nenachází se na něm příliš mnoho předmětů. Také chci zdůraznit, že na něm nemusíte mít jen fotky/sošky starých mistrů ale i něco z moderní doby, co je vám blízké. Je to opravdu zcela na vás.
Co můžete umístit na osobní oltář (pro inspiraci):
- svíčku
- osobní předměty síly
- symboly pro čtyři elementy
- průvodce
- posvátné symboly
- rituální nástroje
- krystaly
- přírodniny (kameny, mušle, dřevo apod.)
- květiny
- vykuřovadla a vonné tyčinky
- květinovou vodu
- sošky
Na oltář doporučuji umístit předměty, které jsou pro vás důležité a mají pro vás hluboký význam. Častým prvkem rodinných oltářů bývají i fotky. Vyobrazení radostných okamžiků rozhodně podpoří pocit rodinné sounáležitosti. V případě fotek předků si dejte pozor, aby jich nebylo více než fotek žijících příbuzných. Stahovalo by vás to příliš do minulosti.
Oltář můžeme sezónně upravovat podle cyklu roku. Je tak možné zapojit do zdobení i děti. (Na fotce vpravo vidíte, jak se výzdoby našeho rodinného oltáře ujaly děti.) Na jaře a v létě se nabízí květiny, na konci léta klasy obilí, na podzim listy a v zimě třeba břečťan a jehličí. Využívejte to, co se přirozeně nachází kolem vás. To bude mít rozhodně lepší energii, než něco vypěstovaného na druhém konci světa. V období dušiček a Samhainu můžeme na oltář umístit fotky svých předků a propojit se s nimi.
Se svým osobním oltářem pracuji pravidelně
Dělá mi totiž nesmírně dobře být v propojení s tím, co mě přesahuje. Pravidelně tak vyjadřuji vděčnost, hledám odpovědi na otázky nebo žádám o vedení. Někdy mám potřebu si udělat větší formu osobního rituálu a propojit se s tím, co je pro mě aktuálně v životě důležité, s mou životní vizí. Pro to je ideální novoluní nebo úplněk. Při této příležitosti zároveň odnesu ven krystaly a nechám na ně působit měsíční svit (je možné je pouze položit na okenní rám z venku okna).
Oltář je důležité pravidelně udržovat. Jistě uznáte, že zaprášený a neudržovaný oltář nepůsobí jako zdroj zdravé životní energie a podpory. Když se chcete rozloučit s nějakým náročnějším obdobím, můžete budování nového oltáře pojmout jako součást rituálu odstřižení se od toho, co již dosloužilo.
Oltář si můžete vytvořit také na zahradě. Náš zahradní oltář měl dokonce lesního návštěvníka ve formě kolouška. Už jsme mu odpustili, že nám spásal veškerá rajčata, jahody a další zeleninu z našeho záhonu.
Oltář by rozhodně neměl být místem, kde si odkládáme osobní věci jako je mobil, klíče nebo peněženka. Dejte si také pozor na umístění dárků, protože ty vás energeticky propojují s tím, kdo vám předmět podaroval. Za nejméně vhodné považuji na oltář umístit předměty od bývalých partnerů, i kdybyste s nimi aktuálně měli velmi dobrý vztah, protože by vás to vtahovalo do minulosti a obnovovalo vazby s nimi.
Oltář se dá pojmout mnoha způsoby, vše výše popsané berte jako možné tipy. A možná, že potřebu oltáře vůbec nemáte.
Abyste se ze srdce propojili se svým domovem, není oltář rozhodně nezbytnou podmínkou. Může to být však hezký způsob, jak se v naší zrychlené moderní době uvnitřnit, udělat si trochu času na propojení s tím, co je pro nás důležité, a dát tomu i symbolickou hmotnou formu.
Pro někoho může být oltář přežitek. Já mívám období, kdy mám větší potřebu s oltářem pracovat, i chvíle, kdy je pro mě nejsilnější zajít si na procházku do lesa a spočinout na svých oblíbených místech, která také považuji za takovou přírodní formu „oltáře”. Domácí oltář není podmínkou, je příjemnou možností vzdát úctu tomu, co je pro nás důležité. Proč bychom se měli zaměřovat jen na to praktické a racionální, když nám tak život může proklouznout mezi prsty? Dodejte magii svým všedním dnům a budete možná překvapení, že se trochu toho kouzla dostane i k vám.
Toto je ochutnávka z mé nové knihy. Další inspiraci pro rituály domova a také praktické postupy jak efektivně, ale také vlídně a neextrémně minimalizovat své věci, najdete v knize Léčivý úklid, která vyjde v prosinci roku 2024. Určitě vás o tom budu informovat.
0 komentářů