Karanténa jako cesta pro osobní rozvoj a změnu domova

Jak využít karanténu (čas nařízený ke strávení doma, se dotýká nás všech po celé planetě) k osobnímu rozvoji? Je to těžké období pro všechny z nás. V našem domově aktuálně trávíme více času než jsme běžně zvyklí. Můžeme to vnímat jako nařízení a otravu anebo z toho vytvořit příležitost ke změně a osobnímu rozvoji.

Máme zde neskutečnou šanci se zastavit, zvnitřnit a zamyslet se nad tím, co nám v našem životě vyhovuje a co bychom raději změnili. Řada mých přátel často říká, že by se rádi pustili do třídění a fakt by to potřebovali, ale nemají na to čas. Tak pro nezačít zrovna teď, když máme zvnějšku nařízení trávit doma více času. Kromě úklidu domácnosti se můžeme zaměřit i na svůj osobní rozvoj.

Než se do toho pustíte, zastavte se

Doporučuji se před začátkem bezhlavého úklidu zastavit a položit si několik otázek:

 • Rozhlédněte se kolem sebe, líbí se vám váš domov?
 • Jste obklopeni předměty, které vám dělají radost?
 • Cítíte se doma příjemně?
 • Proudí ve vašem domově energie?

Pokud vaše odpovědi nebyly ano, máte aktuálně neskutečnou příležitost s tím něco udělat! Říkáte si možná „No jo, změnil/a bych toho spoustu, ale kde na to vzít peníze?“ Dobrá zpráva, nenabádám vás k rekonstrukci, tedy finanční prostředky potřebovat nebudete. Stačí si vzít papír a tužku a upřímně si odpovědět, co byste potřebovali změnit. Může to být vytřídit celý byt, dům, garáž nebo třeba jen nějakou část. Zaměřte se na svůj osobní rozvoj. Než se do toho kroku prakticky pustíte, zkuste se naladit na to, jak by váš ideální dům, byt, šatník apod. vypadal.

Pracujte s vizí

Je vaší vizí osobní rozvoj, úklid domácnosti podle Konmari metody, změna životního stylu? Obecně řečeno ujasnit si, kam jdeme a co je vaším cílem vám jen pomůže nesejít z cesty. Kdybyste se cítili přetíženi, můžete se zase naladit na vizi a připomenout si, proč jste se do toho vůbec pustili. Více k tomuto tématu se můžete dočíst v článku Základy KonMari Krok č. 2: Vize ideálního života

Postupujte kategorii po kategorii

Dle KonMari metody doporučuji toto pořadí:

 • Oblečení
 • Knihy
 • Papíry
 • Komono (tedy vše co nebylo jmenováno v předchozích – kuchyňské předměty, koupelnové apod.)
 • Sentimentální předměty

Proč kategorii po kategorii? Je to systém, který dobře funguje, budete mít přesný plán a nebudete dělat vše najednou. Více se můžete dočíst v článku Základy KonMari metody krok č. 3: Třídíme v přesném pořadí.

Neodkládejte to a začněte

Stanovte si rozumné cíle. Pokud máte šatník, ve kterém je více jak 500 kusů, tak to nejspíše za jedno odpoledne nestihnete. Můžete si práci rozfázovat. Začít například se svršky a další den udělat spodky. Vyhnete se tak frustraci, že je to nekonečné a nikdy nemáte šanci to dodělat.Počítejte s tím, že vytřídit všechny vyjmenované kategorie zabere nějaký čas, nestane se to zázračně za jeden víkend.

Je to jednoduché!

Jak to všechno udělat, aby to fungovalo a třídění odsýpalo? Jednoduše vezmete všechny předměty stejné kategorie z celé domácnosti a odnesete je na jedno místo. Tedy třeba všechny svršky (trička, tílka, bundy, kabáty apod.) a uděláte z nich hromádku. A potom budete brát jednu věc po druhé do rukou a pokládat si otázku, zda se vám daná věc líbí.

osobní rozvoj, konmari

Obecně se budete učit ladit na to jaký z ní máte pocit. Udělat si tři hromádky:

 • Ano, ponechám si.
 • Ne, rozloučíme se.
 • Možná. Nejsem si jistý/á.

Užitečné tipy:

Předměty, se kterými se rozloučíte, doporučuji rovnou dávat do tmavých pytlů a už se tím nadále neprobírat. Nebojte se být nekompromisní.  Většina věcí, které máme pocit, že se jednou budou hodit, se málokdy využijí. Jsou to žrouti místa a lapače prachu. Zbavte se jich. Uleví se vám i vašemu domovu!

Nenechte další členy rodiny, aby se ve vašich vytříděných věcech na vyhození přehrabovali a začali vás např. přesvědčovat, ať si něco ponecháte. Zkuste pytle co nejdříve odnést do auta, garáže, sklepa a jakmile bude první příležitost vyhoďte je nebo darujte. Hlavně si je nenechávejte doma na očích!

Hledejte cesty i pro svůj osobní rozvoj

Třídí celá rodina

Pokud jste doma celá rodina s dětmi, můžete do třídění zapojit všechny. Děti budou nadšeny z odnášení věcí na jednu hromadu. Sice vám v tom asi taky budou dělat trochu nepořádek, ale baví je to. Náš tříletý syn je tím vždy, když třídím, zaujat. Jedno pravidlo, které je třeba u společného třídění dodržet, že každý třídí pouze své věci a rozhodnutí, co si ponechat děláme podle sebe. Nikdy netřídíme a dokonce nevyhazujeme předměty někoho jiného! Pokud najdete např. v kuchyni něco patřící partnerovi, dejte to stranou a nechte na něm rozhodnutí, jak s tím naloží.

Úklid jako inspirace pro celou rodinu

Pokud máte pocit, že vy konkrétně teda máte uklizeno a protříděno, ale je u vás doma nepořádek kvůli partnerovi, manželovi či dětem, otočte prst zase zpátky k sobě. Jděte pozitivním příkladem. Když se do třídění pustíte, často se další členové rodiny inspirují. Není třeba nikoho do ničeho nutit. Mám vyzkoušené, že kdykoli  vytřídím a přerovnám třeba jen jednu skříňku, manžel zpravidla se pustí v ten samý den nebo následující do nějakých vlastnich věcí. Funguje to, je to magické!

Závěrem bych ráda připomněla, že z hlediska filozofie KonMari metody je velmi důležité zaměřovat se na radost a na věci, které se vám líbí a máte rádi. Zkuste začínat třídění vybráním těch nejoblíbenějších kousků. Dodá vám to spoustu energie a navíc tak můžete nastartovat cestu pro svůj osobní rozvoj. Až poté přejděte k těm na vyhození.

Vytvořte si ze svého domova expozici vás a všeho co milujete. Náš domov by neměl být ani muzeem vzpomínek, nevhodných dárků, ani skladištěm co by kdyby.

Přeji vám hodně zdaru s tříděním a přetvářením domácnosti do podoby vašeho ideálního domova. Bohužel s vámi aktuálně nemohu společně třídit, ale kdybyste potřebovali s něčím poradit, určitě mě kontaktujte, ráda Vám zodpovím jakékoli otázky. Můžete také využít 20 min konzultace online zdarma. A nezapomeňte je to jen na vás, jak s veškerým časem stráveným doma naložíte. 

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články