V tomto článku se podíváme na to, co znamená minimalismus jako životní styl. Motivací k napsání článku pro mě bylo šířit osvětu, protože se nadále šíří různé domněnky o tom, co minimalismus je a co není.
Co se vám jako první vybaví pod pojmem minimalismus? Tipuji, že poloprázdné prostory a představa, že je třeba mít doma co nejméně věcí. Je to tak? Jenže to je velmi rozšířená nepravda. Minimalismus je zatížený nánosy stereotypů. Stal se v podstatě společenskou nálepkou, která je vnímaná velmi omezujícím způsobem. Ráda bych tedy zdůraznila:
„Hlavním cílem minimalismu není mít co nejmenší počet věcí.“
Minimalismus totiž není o tom, kolik věcí máte. Jde o životní styl, kde dáváte přednost kvalitě před kvantitou a usilujete o to, aby váš domov odrážel vaše skutečné potřeby a hodnoty. A méně neznamená málo! Co všechno můžete získat?
Zdravý minimalismus: svoboda, ne dogma
Hlavním cílem minimalismu není uvalit na sebe přísná pravidla o počtu věcí. Jde o svobodné vyjadřování sebe sama a vytváření prostoru, který skutečně odráží vaše hodnoty a potřeby. Zdravý minimalismus vám umožní najít vlastní cestu k jednoduchosti bez toho, abyste se cítili omezeni.
Minimalismus rozhodně není nějakou trendy novinkou tohoto století, tendence ke zjednodušování se ve společnosti opakovaně objevovala v různých historických obdobích. Z minimalismu se v posledních letech stal velký trend a je výbornou obchodní a vizuální strategií pro větší značky i menší podnikatele. Minimalismus, jeho základy a estetika úspěšně pronikly do mainstreamu.
Minimalismus není o vizuálních škatulkách
Minimalismus jako životní styl se však automaticky nerovná estetickému ideálu, kterým je minimalismus v designu, architektuře a v umění. I když mnoho lidí vede zjednodušování a zbavování se věcí k výběru jednoduchých linií a barev, není to pravidlo, kterému se musíte podřídit. To bych ráda zdůraznila. Vnímejte, co vás rozzáří, z čeho máte radost, a nenechte se svazovat trendy a nálepkami. Nejde o vizuální styl a škatulky. Jde o váš domov a váš životní styl. Ať se budete definovat jakkoli, hlavní je svobodně vyjadřovat sebe sama! Pojďme si pro lepší pochopení uvést pár příkladů:
Co není minimalismus (a bývá častou představou)
- Předem definovat, že budete mít 30 knih v knihovně a 50 kusů oblečení a všechno ostatní vyhodit.
- Vyhodit vše, co najednou nezapadá do nové trendové image domova podle skandinávské minimalistické estetiky (nebo jakékoli jiné).
- Nekriticky aplikovat veškeré rady z jedné knihy o minimalismu a nezabývat se tím, zda mi to vůbec sedí.
- Uvalit na sebe minimalismus jako dogma, kterému se musí vše v životě podřídit.
Co je minimalismus (aplikovaný a žitý)
- Uvědomovat si, že optimální počet věcí si definujete pouze vy sami.
- Styl domova volit ne podle aktuálních trendů, ale vlastního životního stylu a podle svého vkusu.
- Při zbavování věcí se zabývat také udržitelností. Ne se věcí pouze rychle zbavit bez respektu.
- Všechny dobře míněné minimalistické rady v knihách nebo na sociálních sítích brát jen jako možnou variantu, ne žádné dogma.
- Brát minimalismus jako nástroj propojení se sebou a odstranění všeho, co nezapadá do vašeho životního stylu.
Pracujte s vizí ideálního domova
V rámci domácnosti vám doporučuji pracovat s vizi ideálního domova a být si vědomi svého stylu. Ten se samozřejmě může v průběhu času měnit. Když víte, co vás vystihuje, nezískáváte nové věci metodou pokus-omyl ani nedokupujete zbytečnosti. Vše, co pořídíte do domácnosti, zapadne do vaší vize ideálního domova a bude v souladu s vašimi hodnotami.
Změňte spotřebitelské návyky
Jakmile zamezíte přísunu nových a nových předmětů, zastavíte kolečko nadbytku věcí – chaosu a věčného hledání. V nakupování zbytečností, které lidé nepotřebují, se skrývá ten hlavní problém, proč jsou jejich domácnosti poté zavaleny věcmi.
Minimalismus otevírá možnosti
Závěrem bych ráda zdůraznila, že minimalismus otevírá nové možnosti, spíše než aby omezoval. Nezapomínejte, že méně neznamená málo! Přeji vám hodně zdaru s dáváním vašich domovů do pořádku. Pokud byste potřebovali s minimalizováním pomoci, neváhejte prozkoumat možnosti konzultací, které nabízím jak online, tak naživo přímo u vás doma.
Minimalismus je dnes velmi populární koncept, ale co se stane, když ho spojíme s hlubším osobním rozvojem? Přesně to nabízí Léčivý úklid – vědomý minimalismus, který jde za hranice pouhého zbavování se věcí. O zdravém minimalismu v mém pojetí se budete moct dočíst v knize Léčivý úklid, která vyjde v prosinci 2024.
0 komentářů