Základy KonMari metody 2: Jak na ideální domov?

Ideální domov a jeho hledání. I to je možné s konmari metodou uklízení

Je skvělé, když jsme k úklidu podle KonMari již odhodláni a chceme se do toho co nejdříve pustit. Než si však vyhrneme rukávy a vytvoříme ideální domov, je velmi dobré se zastavit a alespoň chvíli se věnovat práci s vizí ideálního života a s myšlenkou, jak uklidit v bytě i ve svém životě. 

Nebojte, nemusíte s vizí „jak uklidit“ strávit spoustu času. Zní to celé velkolepě taková vize, ale o co prakticky jde? Nezačít tím, že se do úklidu hned vrhneme a budeme bezhlavě vyhazovat.

Ideální domov

Zastavte se, vezměte si tužku a papír a upřímně si odpovědět na několik zásadních otázek:

  1. Jak vypadá můj ideální domov, kde bych se cítil/a úžasně? (Jaké má barvy, jaký je nábytek, jak se tam cítím?)
  2. Jak bych chtěl/a žít?
  3. Po čem z hloubi duše toužím?
  4. Jak by vypadal můj ideální den? 
  5. Co jsou aktivity, které bych chtěl/a dělat?

Odpověď na otázku, jak uklidit, není rozhodně dlouhým slohovým cvičením. Když cítíme esenci toho, co chceme a potřebujeme, stačí si třeba heslovitě udělat seznam. Tak třeba ráda pracuji já.  Je také možné si vytvořit tzv. mood board, tedy nástěnku, kam si uložíme několik fotek domova, které nás inspirují, fotky stylu oblečení, který nám sedí, fotky aktivit, které bychom rádi dělali. Aplikace typu Pinterest nám mohou hodně pomoci.

Magic of the pile

V KonMari metodě se velmi často k naší vizi ideálního života a otázce Jak uklidit domácnost i svůj život odkazujeme. Je to totiž něco, co nám připomíná, proč jsme se do tak hlubokého a chvílemi náročného procesu vůbec pustili. Když se cítíme přehlceni a věřte mi, stát před kupou věcí z jakékoli kategorie (tzv. „Magic of the pile”), je opravdu přehlcující pro každého!

viceradosti konmari metoda uklid
Magic of the pile. Takhle to vypadalo u mě, když jsem třídila oblečení.

Teprve v té chvíli nám totiž naplno dojde, jak uklidit a kolik toho opravdu vlastníme. Když jsou věci tak nějak rozházené v prostoru, nevnímáme to, ale je důležité si uvědomit, že v každém okamžiku našeho života s námi tyto věci jsou a zatěžují nás. Dokonce i když odjedeme na druhý konec světa.

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články