Léčivý úklid® aneb přijetí svého domova, takový jaký je

Během podzimu a zimních měsíců máme větší tendenci držet se doma a také si všímat stavu našich domácností. Co se nám v létě nechtělo vůbec řešit, nás teď často může až stresovat. Ráda bych s vámi posdílela častý omyl, kterého se lidé dopouštějí. Zahajují celý proces zbavování věcí tím, že si jdou v prvé řadě nakoupit nové krabičky a organizéry.

Za mě mohou trochu matoucím způsobem působit všechny skvěle vyladěné prostory, které vídáte na sociálních sítích a v pořadech jako je The Home Edit. Zdálo by se tak, že tím hlavním cílem je mít perfektně vyladěné úložné prostory s dokonalými, barevně sladěnými organizéry a mít všechno označené. Nenechte se zmást, tohle opravdu na celém procesu to hlavní není! První fáze je vždy zbavování věcí a propuštění nepotřebného. To je základem minimalismu i KonMari metody.

Opravdu to nemusíte mít dokonalé hned

Možná vás při čtení napadlo: „Míšo, ty dáváš na sociální sítě ale taky perfektně vyladěné prostory ze své domácnosti.“ Ano, je to tak, jenže to byl postupný proces, který trval několik let. A nejen v první fázi třídění, ale i další rok, dva poté, jsme měli řadu úložných prostorů založených na papírových krabicích a popsané fixami nebo rukou nadepsanými štítky. Takže ještě jednou zopakuji, opravdu to nemusíte mít dokonalé hned. Nebo dokonce nikdy, pokud to pro vás není důležité.

Vlastně jsem si všimla i u svých klientek, že ty úžasné úložné prostory na sociálních sítích mají občas naprosto opačný efekt. Ženy, které cítí vinu, že to u nich doma nevypadá, jak by si představovaly, propadají do ještě větší sebekritiky a pocitu, že takhle to u nich doma nikdy vypadat nebude. Sebekritika a pocity viny se často nevědomě pojí s rolí oběti. A bohužel oběť se málokdy pustí s nadšením do akce. Spíše si říká, že by to bylo moc práce a nemá na to, upadne do sebelítosti a prokrastinace. S tím mám sama zkušenosti z dřívějších dob!

Pojďme to obrátit. Vaše domácnost je v pořádku přesně taková, jaká je. Nevyčítejte si to. Za svoji domácnost nenesete zodpovědnost pouze vy. Vy jako žena se nerovnáte vaší domácnosti. Domácnost a její stav ovlivňuje mnoho faktorů, životních okolností – zvyky a věci dalších členů. Možná jste také z nějakého důvodu potřebovala mít více věcí a jejich stav je takový, jaký zrovna je. Tak od sebe odhoďte tu tíži. Nadechněte se a vydechněte a dejte si ruku na srdce.

Přijímám svou domácnost takovou, jaká je

Vyslovte nahlas: „Přijímám svou domácnost takovou, jaká je.“ A klidně opakovaně, pokud to napoprvé necítíte. Nejde o to, abychom malovali vaši domácnost na růžovo. Vy cítíte správně, že je třeba udělat změnu. Ale mít domácnost v nepořádku neznamená, že jste v nepořádku vy! Už chápete, kam tím slovíčkařením mířím?

Stoupněte si zpátky do své síly. Ať se vaše domácnost nachází v jakémkoli stavu, třeba i velmi žalostném, máte na to to změnit. Stačí se pustit do akce a plánovat, protože vám to nějaký čas zabere. A v neposlední řadě taky vytrvat. Uvidíte, že po každém třídění se budete cítit lépe a moc se vám uleví, nedělejte však změny z pozice zoufalství.

Ono jde o to v prvé řadě přijmout sebe samotné jací jsme. A to můžeme udělat překvapivě i skrze naší domácnost. I když vaše domácnost zatím není ve stavu, jak byste si představovali, určitě je na ní něco co byste hned teď mohli ocenit. Pojďme se zaměřit na to, co funguje a co máte rádi. Vezměte si tužku a papír a vypište si to. Jenom tak si to zvědomíte, zmapujete aktuální stav a na základě toho budete moct podniknout další akční kroky, které ale nebudou motivovány zoufalstvím a sebekritičností, ale zdravým náhledem.

Můj domov
Co funguje:

Co mám ráda:

Když jsme si zmapovali, co funguje a co máte rádi. Pojďte si vypsat, co nefunguje:

1.
2.

3.

Čeho by mohlo být méně:

A na základě toho co nefunguje, definujte co můžete udělat pro změnu:

Akční krok 1:

Akční krok 2:

Akční krok 3:

Tak vidíte, jakmile si na něco velkého a neuchopitelného posvítíme, objeví se řešení a často to není až tak složité. Napadlo vás nějaké řešení samotné, ne?

Přestaňte se hlavně porovnávat s ostatními! Pokud máte pocit, pocit, že tráva je někde zelenější, v jiné domácnosti to určitě funguje lépe. Určitě je tam větší pořádek a možná mají dokonce i větší pohodu. “Určitě to ta YouTuberka dělá mnohem líp než já, mají to doma krásné a ještě dělá spoustu aktivit s dětmi, tráví s nima smysluplně čas. Taky to vše stíhá fotit, natáčet a sdílet na sociální sítě, prostě super žena!” Ale prosím vás… Nikdy, opravdu nikdy neznáme celý příběh a okolnosti. Pokud ve vás někdo vyvolává takové pocity méněcennosti, nekonzumujte jeho obsah.

Pojďme se teď soustředit raději na sebe a na vlastní domácnost. Přijetí vlastní domácnosti, je důležitou první fází mého konceptu, který nazývám Léčivý úklid®. Ať je aktuální stav jakýkoli – to znamená ano i ten šílený nepořádek a spoustu věcí, které vám možná právě přichází na mysl, je to úplně v pořádku. Nejste kvůli tomu nějaký méněcenný a neschopný člověk. Jsou to jenom věci. A věci postačí dát do pořádku. Nezahráváme si tady s žádnými temnými silami! Stačí se do toho pustit a vytrvat. Ano, zabere to nějaký čas. Ale nebude vás to stát žádné peníze, dokonce když něco prodáte nebo najdete někde uložené peníze, na které jste zapomněli, tak i něco získáte. Mimochodem i kdybyste neprodali a nenašli nic, získáte mnohem mnohem více než peníze. Co konkrétně? 

Více prostoru. Více svobody. Více jasnosti. Více pohody. Více klidu. Více řádu. Více času věnovat se tomu, co je pro vás důležité. 

Přeji vám hodně zdaru! A pokud byste nevěděli jak na to a čím začít, doporučuji začít tříděním oblečení. Můžete zkusit třeba online program Odemkni svůj šatník nebo jeho zkrácenou verzi zaměřenou jen na třídění – Třídění v lehkosti.

Online program

Odemkni svůj šatník

Pokud se cítíte zahlceni nepořádkem a chaosem, a to nejen v šatníku, ale třeba i v jiné oblasti svého života, je tento kurz určen právě pro vás. Cesta k jednoduššímu života začíná právě vaším šatníkem! 

Co se naučíte?

  • Efektivně třídit a loučit se s věcmi

  • Organizovat své věci a prostory

  • Udržet pořádek a už se nevrátit do starých kolejí

To vše za pomoci videí, praktických dokumentů a návodů, úkolů a meditací.

Absolventky kurz označují jako aktivační. Protože šatníkem neskončily, ale pokračovaly celou domácností!

3 999 Kč

Online program

Třídění v lehkosti

Rádi byste brzy vytřídili svůj šatník a naučili se konečně rozloučit s tím, co již nepotřebujete? Zajímá vás, jak to zařídit, aby vše probíhalo jednoduše a hladce? Pak je tu přesně pro vás tato odlehčená verze online programu Odemkni svůj šatník. 

Co se naučíte?

  • Jak oblečení vytřídit a rozloučit se s nepotřebným

  • Jak naložit  s výtříděnými věcmi

  • Vyzrát nad nerozhodností

A dokonce vás to nakopne k tomu pokračovat i v dalších částech domácnosti!

To vše za pomoci videí, praktických návodů, úkolů a meditace.

1 999 Kč

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články