Jak na úklid domova a třídění věcí podle KonMari metody?

KonMari, Marie Kondo, velký úklid domova

V létě minulého roku jsem měla velmi silný pocit, že proto abych konečně začala realizovat svoje nápady a aby mé projekty nezůstávaly jen v mé hlavě, že musím zásadně očistit náš domov a rozloučit se spoustou předmětů. Realizovala jsem úklid domova podle metody KonMari.

Celý proces začal tím, že jsem navštívila jeden z pražských SWAPů. Tedy tzv. výměnných akcí, které mě naprosto nadchly. Přijela jsem tam s první vlnou vytříděných věcí a měla jsem neskutečně dobrý pocit z toho, že se mé věci nevyhazují, ale použije je někdo jiný, kdo z nich může mít radost. Tento SWAP byl specifický tím, že trval celý týden a já jsem si nemohla pomoct a jela jsem tam s naloženým autem celkově pětkrát. 

Úklid domova byl jako loupání cibule: jakmile jsem jednu vrstvu odstranila, objevila jsem další

Úklid domova bych přirovnala k loupání cibule. Jakmile jsem odstranila jednu vrstvu, hned další den jsem viděla, co by se ještě dalo dál odnést a tak to pokračovalo. Díky tomuto swapu jsem se také seznámila s metodou Marie Kondo.

Tedy všimla jsem si tam instalovaného šatníku a tím se zaselo semínko zvědavosti. Pořídila jsem si audioknihu Zázračný úklid, pořádek jednou provždy. Bylo mi velmi rychle jasné, že celý proces úklidu bytu má mnohem hlubší rozměr, který jsem sama vždy cítila. Rady Marie Kondo se pro mě staly zdrojem velké inspirace. Po každém dalším vytřídění jedné kategorie našeho domu jsem i přes množství vynaloženého úsilí, vždy zažívala příval energie. 

Nejzábavnější mi na mém velkém třídícím týdnu přijde, že jsem měla silný pocit, že se musím rozloučit s velkou spoustou věcí. Jinak se nebudu moct začít realizovat. A během toho procesu, který mě doslovala nakopával energií a dobrou náladou jsem pochopila, že to je přesně ta činnost, která mě neskutečně baví a přináší radost. Byl to takový ten aha moment, když něco hledáte a najednou zjistíte překvapeně během procesu hledání, že už jste to našli!

KonMari konzultantka

Rozhodla jsem se, že chci náš dům očistit ještě mnohem více do hloubky a díky aplikaci KonMari metody® se do budoucna stát konzultantkou a průvodkyní druhým lidem, aby i oni mohli zažívat ten očistný pocit. Radost díky osvobození se od věcí, které nás zatěžují. Radost z dobře uspořádaného domova, který s vámi spolupracuje a není chaotickým skladištěm, kde neustále něco hledáte. Aby se úklid bytu či domácnosti stal osvobozujícím pocitem radosti a štěstí.

Má zkušenost v kostce:

  • V první fázi jsem se Marií Kondo pouze inspirovala
  • Ve druhé fázi jsem třídila už správným postupem kategorii po kategorii, ale byla příliš zaměřená na vyhazování
  • Ve třetí fázi jsem se naučila rozlišovat, co mi opravdu dělá radost a mohu upřímně říci, že teprve tehdy začala být metoda úklidu bytu opravdu účinná

A zde jsou tipy pro Vás, jak postupovat podle KonMari metody:

  1. Třiďte v přesném pořadí kategorii po kategorii: Oblečení, Knihy, Papíry, Komono, Sentimentální předměty.
  2. Nikdy nezačínejte s další kategorií, pokud jste nedokončili tu předchozí.
  3. Zaměřujte se na to, co vám dělá radost, ne na to, co vyhodit.
  4. Přesným uspořádáním a uložením věcí se zabývejte úplně nakonec, když dokončíte všechny kategorie. Teprve poté máte úplný přehled o úložných prostorech ve vašem domově a můžete najít každému předmětu jeho správné místo. Až pak je úklid bytu podle Marie Kondo úplný.

Hodně zdaru a kdybyste přitom potřebovali podporu a pomocnou ruku, ať už jde o úklid bytu nebo pouze šatníku, kontaktujte mě nebo se mrkněte na mé online kurzy 🙂

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články