Základy KonMari metody 3: Třídicí mapa, aneb jak na třídění a úklid?

Úklid domácnosti podle Marie Kondo se proslavil zejména tříděním a skládáním věcí do známých ruliček a uložením do krabiček. Nicméně je to spíše třídění v přesném pořadí podle kategorií, jímž se KonMari metoda odlišuje od jiných technik úklidu domácnosti. Třídicí mapa vám při tom třídění pomůže.

Jaký to má smysl? Opravdu veliký! Díky tomu, že zvládáte úklid domácnosti kategorii po kategorii a ne podle místností, se velmi dobře vyhnete tomu, abyste některé věci jen přeskládali, některé vynechali a některé jen přenesli z jedné místnosti do druhé. Také si velmi dobře uvědomíte, kolik věcí z každé kategorie celkem vlastníte. Dá to sice trochu práce, vzpomenout si a najít, kde všude ještě můžete mít uložené předměty stejné kategorie, ale moc se to vyplatí.

Komono – drobnosti, kterých se těžko zbavujeme

Vysvětlím to na příkladu s nůžkami. Je totiž něco jiného přinést na jedno místo všechny nůžky, které celkově vlastníte, než mít schovaných několik kusů různě po domácnosti. Tím, že budete uklízet místnost po místnosti v úplně jiný den, si to velmi pravděpodobně ani neuvědomíte. Klasický scénář s nůžkami: máte jich doma dost, jedny jsou v kuchyni, jedny v pracovně, jedny u šití a další kdovíkde a když zrovna jedny potřebujete, tak je prostě fakt nemůžete najít. Znáte ten pocit, ne?

Takže v KonMari metodě úklidu domácnosti postupujeme tak, že sneseme všechny nůžky z celé domácnosti, vybereme si jedny, které máme nejraději – nejvíce se nám líbí, nejlépe stříhají apod. a se zbytkem se s úctou rozloučíme. Tímto způsobem postupujeme v rámci KonMari úklidu se všemi věcmi (ano, opravdu se VŠEMI!) v celé domácnosti.

Pořadí kategorií podle KonMari

  • Oblečení
  • Knihy
  • Papíry
  • Komono
  • Sentimentální předměty

Proč právě v tomto pořadí? Marie Kondo na základě mnoha let praxe s klienty zjistila, že se tyto následnosti nejlépe osvědčily, aby úklid domácnosti a třídění šly dobře od ruky a měly smysl. Mně osobně se v naší domácnosti také velmi vyplatilo.  Začínáme s oblečením a pokračujeme přes knihy a papíry až do neskutečně obsáhlé kategorie zvané záhadně „komono“. Co to komono znamená? Je to japonský výraz, který slovníky různě vykládají jako „drobné předměty, rozmanité věci, doplňky, strojky a malé nástroje.“ Jedná se o všechny předměty z vaší domácnosti, které nespadají do těch předchozích kategorií (oblečení, knihy a papíry). Takže např. CD, DVD, elektronické přístroje, kosmetika apod.

Zkuste si to sami

Třídicí mapa

Stáhněte si zdarma kompletní seznam předmětů podle kategorií a vrhněte se na třídění sami

Více radosti Třídicí mapa

Nejen pro své klienty mám vypracovanou velmi podrobnou Třídicí mapu kategorií se všemi subkategoriemi, podle které postupujeme položku po položce. Je to skvělý pocit mít po ruce přesný návod a vědět, co nás dalšího na naší cestě třídění čeká. Tak se nestane, že se v hromadě věcí ztratíme a na něco zapomeneme, případně to prostě jen vezmeme a přeskládáme jinam. Každý člověk má samozřejmě jiné počty věcí v každé kategorii a stejně tak je připoután k rozdílným věcem.

viceradosti konmari metoda uklid

Když se tedy úspěšně propracujeme nejrozsáhlejší kategorii co se do počtu věcí týče, dostaneme se k závěrečné kategorii Sentimentální předměty. Tedy fotky, dopisy, přání, oblíbené obrázky, případně vše, u čeho jsme se nedokázali rozhodnout, co se s danou věcí stane (to je znamením toho, že to je pro nás sentimentální záležitost).

Už máme natrénováno z mnoha hodin předchozího třídění, tak jsou sentimentální předměty, tedy věci blízké našemu srdci, taková třešnička na dortu na závěr.

Pošmourné zimní počasí nám napomáhá v tom, že k třídění přirozeně inklinujeme a držíme se více doma v teple. Tak s chutí do toho a půl je hotovo! V následujícím článku vám představím další základy KonMari metody úklidu domácnosti.

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články