Viděli jste reality show na Netflixu „Tidying up with Marie Kondo“ tedy Velký úklid s Marií Kondo? Četli jste knihu Zázračný úklid a máte pocit, že je vám celá KonMari metoda jasná a vlastně to zvládnete sami a nepotřebuje konzultace? Více se dozvíte v tomto článku!
Na celé show i bestselleru Zázračný úklid je perfektní, že Marie inspirovala k protřídění domácností spoustu lidí. Ve Spojených státech se stal z KonMari třídění velký hit, mé americké kolegyně téměř nestíhají naplnit poptávky. Seriál také rozšířil povědomí o tom, že nás věci samy o sobě a už vůbec jejich hromadění šťastné neudělá. Je naprosto skvělé, když si člověk vyhrne rukávy a pustí se do práce sám. Má to nicméně několik ALE. Pokusím se v tomto článku popsat pravidelná nedorozumění, která mohou nastat.
Mýtus první: KonMari metoda se rovná minimalismu
Co mají společného? KonMari filozofie nás obecně vede ke snížení počtu věcí. Tím hlavním cílem KonMari metody je ponechat si pouze předměty, které nám dělají radost. Hlavním cílem minimalismu není mít co nejmenší počet věcí, má stejný cíl jako KonMari metoda. Žít s počtem věcí, které nám dává smysl. Každý člověk má naprosto jiné zájmy a potřeby, počty v každé domácnosti se liší. Marie Kondo se vůči minimalismu sama vymezila. Více se můžete dočíst v tomto článku. Bylo to hlavně z toho důvodu, že se začalo šířit nedorozumění, že Marie Kondo vydefinovala, že v knihovně je třeba mít méně než 30 knih.
Není to tak, Kondo v žádné kategorii předmětů rozhodně neurčila přesný počet věcí, které by měl člověk vlastnit. Pokud jste to někde četli, jedná se o mylnou informaci. Zároveň mi vymezení Marie Kondo vůči minimalismu připadá jako slovíčkaření. Stejně když aplikujete KonMari metodu snižujete počet vašich věcí. Přesně jako v případě praktikování minimalismu.
Věci, které nás obklopují, nám přinášejí radost
Jedním z nejdůležitějších aspektů této metody popsané v knize Zázračný úklid je, aby věci, kterými se obklopujeme nám přinášely radost a tu jsme si potom přenášeli do našeho života. Každého z nás těší něco jiného, pro někoho je to – vlastnit méně věcí a někoho zase těší sbírat předměty. A do té doby, dokud to není nějaká obsese a z vašeho domova se nestává muzeum, je to naprosto v pořádku. Nebojte se, opravdu nemusíte mít ve své knihovně jen 30 knih.
Já osobně bych k tomuto tématu ráda řekla, že KonMari filozofie a minimalismus jdou hezky v ruku v ruce a dobře se doplňují. Stejně jako nevnímám, že minimalismus je primárně pouze o počtech. Přece je to vše o tom, abychom si zvolili to, co nám vyhovuje a nejlépe sedí v našem životě. Není to o dogmatismech!
Mýtus druhý: KonMari metoda znamená v co nejkratší době vyhodit co nejvíce věcí
Neznamená. Třídění a loučení se s věcmi samozřejmě ke KonMari metodě zázračného úklidu patří. Pokud se však budeme chovat bez respektu k věcem, které do vašeho života přišly z nějakého důvodu, je velmi pravděpodobné, že podobně rychle a neuváženě pak zaplníme prázdná místa něčím novým. Pokud neznáme odpověď na to, co nám dělá radost, nově zakoupené věci nám po čase radost také neudělají. Věci, které aktuálně vlastníme, jsme si také nepořídili za jeden den. Je to proces, který vyžaduje svůj čas a je velmi pravděpodobné, že nám to zabere nějakou dobu. Naštěstí ne tak dlouhý jako který jsme již vynaložili na nákup věcí, které vlastníme.
Třídění zabere nějaký čas: věci jsme shromažďovali týdny a měsíce, nemůžeme čekat, že velký úklid zvládneme během hodiny
Slovy Marie Kondo z knihy Zázračný úklid: „Podle mých zkušeností znamená „rychle” zhruba půl roku. Možná vám to připadá dlouhé, ale je to pouhých šest měsíců vašeho života. Jakmile je proces jednou u konce a vy zakusíte, jaké to je mít dokonale uklizeno, zbavíte se navždy mylného předpokladu, že neumíte uklízet.“ Pokud budete spolupracovat s konzultantkou, může to být za mnohem kratší dobu, záleží samozřejmě na tom, jak velký máte domov a kolik máte věcí. Také jak často budeme spolupracovat.
Mýtus třetí: KonMari konzultantka zadá klientovi práci a odejde
Ze seriálu Velký úklid s Marií Kondo by se mohlo zdát, že konzultanti pracují způsobem, že domácnost navštíví, předají instrukce a odejdou. Klienti potom pracují sami, dokud dohodnuté úkoly nesplní. Pravda je taková, že ve chvíli, kdy se v show za Marií Kondo zavřely dveře, okamžitě nastoupily do domácnosti další zkušené KonMari konzultantky, které klienty celým procesem provázely. Třídění věcí je totiž velké rozhodnutí, které přináší velké změny v našem životě.
Zázračný úklid vyžaduje podporu a spolupráci
Proto jsou tu právě konzultanti, kteří budou pro vás oporou i v těžkých chvílích, které mohou nastat. Někdo může být zaměřený na vzpomínky a emoce a přináší mu nejvíce radosti věci, které mu připomínají něco hezkého. Někdo si může třeba zase nejvíce vážit všeho v kuchyni, protože rád vaří a prostě ho baví jídlo. Pro někoho je snadné třídit oblečení a pro někoho méně.
Každý jsme jiný a to je naprosto v pořádku. Proto je tu perfektně vymyšlená metoda, která funguje. A protože by Marie Kondo nemohla dojít do každé domácnosti, konzultanti z celého světa se proškolují na to, aby mohli být tou správnou oporou pro vás.
V České republice jsme zatím pouze dvě certifikované konzultantky
Ozvěte se a společně si naplánujeme konzultaci u vás doma nebo online, abychom společně dokázali realizovat zázračný úklid vaší domácnosti i vašeho života. Můžeme spolupracovat i online.
KonMari metoda nás vede k tomu, abychom se lépe poznali a žili v co největší autenticitě. Pokud bychom slepě následovali nějaký trend, který nám vlastně vnitřně nesedí, stejně to nebude to fungovat. Buďme sami sebou!
0 komentářů