Nadále procházím digitálním detoxem, který jsem zahájila poslední týden v roce 2022. Vlastně to už ani není detox, začíná to být pro mě nový životní styl s čistší hlavou. Tedy vlastně digitální minimalismus jako životní styl. Je mi v tom velmi dobře. Obě děti chodí dopoledne do školky, takže mám najednou tolik času na tvorbu, kolik se mi už několik let ani nezdálo! Jsem plně ponořena do psaní knihy. A do toho mi minulý týden začaly chodit různé zprávy od známých s odkazy na články s humbukem kolem prohlášení Marie Kondo, tak jsem se rozhodla, že k tomu rovnou napíšu článek.
„Míšo, co tomu říkáš?“
Bude to asi překvapivá informace, ale já jsem nikdy neměla Marii Kondo na pomyslném piedestalu jako guru, ke které se vztahuji. Pro mě je KonMari metoda jedna z možností, jak pracovat s vědomým úklidem. Díky KonMari jsem doma vytvořila mnohem lepší úložný systém, objevení vertikálního skládání a ukládání pro mě bylo něco nového. Zároveň s velkým respektem ke svému novému zaměření a práci s klienty, jsem před lety začala být příliš dogmatická. Moc jsem se snažila, aby to u nás doma bylo vždy jak ze škatulky, abych viděla, že i s malými dětmi metoda skvěle funguje a mám co předávat. A tady nastal ten háček. Měla jsem pocit, že kdykoli někdo může přijít a udělat kontrolu naší domácnosti, zda opravdu žiji to, o čem píšu a nahrávám inspiraci. Něco jako: „Dobrý den, tady je úklidová policie, bydlí tu Michaela Mrázková?“
Zní to absurdně, ale bylo to tak! Byla jsem z toho nesmírně ve stresu. A nejvtipnější na tom je, že jsem si to i odmítala přiznat a namlouvala jsem si, že je to přece v pořádku! Chtít to mít doma vždy uklizené a protože přece reprezentuji japonskou metodu, která by se dala shrnout do slov: „jak mít z naší domácnosti radost bez velké námahy tím, že optimalizujeme počet věcí a úložné prostory.“
Já přece nemohu být ve stresu, vždyť mně to dělá radost! Opravdu jsem to takhle nějak vnímala, aniž bych si to uvědomovala. V jednu chvíli v koktejlu velkého vyčerpání z péče o dvě děti a celou domácnost, do toho moje začínající podnikání, už mi to celé upřímně zas tak velkou radost nedělalo…
Víte, já si rozhodně nemyslím, že by naše domácnosti měly být vždy za každou cenu perfektně uklizené. Ono to zrovna s malými dětmi není úplně možné. Pokud by tomu tak bylo, je to z toho důvodu, že tam někdo neustále uklízí. Tím samozřejmě neobhajuji nepořádek. Řeknu vám, jak to nyní vypadá u nás doma a jaký je můj přístup. Pro mě je to s pořádkem a nepořádkem o neustálém vylaďování. Mám ráda pořádek, uklidňuje mě. Na druhou stranu, v naší domácnosti nežiji sama, dcerce jsou aktuálně 2 roky a synovi 5 let a upřímně chvílemi je to fakt síla!
Nepřestává mě fascinovat dětská schopnost vykramařit, vyndat a ušpinit cokoli
Pro každého člověka, který má rád pořádek, je rodičovství obrovskou zátěží a zkouškou. A tak jsem postupně došla k tomu, že v rámci tohohle citlivého mateřského období je lepší nad tím chvílemi mávnout rukou. Co se stane, když bude chvíli nepořádek? Nepůjdete spát kvůli nezaklizené kuchyňské lince a pár hračkám na zemi? Zjistila jsem, že je pro mě větší priorita kvalitně strávený čas mými dětmi. S plnou pozorností. Takový čas je výživný nejen pro ně, ale i pro mě. Jsem tak mnohem šťastnější. Snažila jsem najít vděčnost ve vyskládaných ponožkách a srovnaných knihách, ale tam jsem ji nenašla. Pro mě je radost plný čas s rodinou, blízkými a to že je doma pohodová atmosféra.
A tím se dostávám k Marii Kondo. Japonce, která před 11 lety napsala v japonštině svůj dnes bestseller Zázračný úklid aneb pořádek jednou provždy. V té době to byla single žena žijící v Tokyu v malém bytě. Samozřejmě, že jí fungovalo vše, co je popsáno v knize jako základ KonMari metody, aby ne, žila v malém prostoru a neměla děti. V jejím životě se však již mnoho změnilo, aktuálně je maminkou dokonce tří dětí. Má za sebou vydání několika úspěšných knih a jedná se i o velmi úspěšnou podnikatelku, za kterou stojí velká komunita vyškolených konzultantek z celého světa.
„Marie Kondo’s life is messier now — and she’s fine with it“
The Washington Post 2023
Tato skromná drobná japonka je jednou z nejbohatších žen na světě. Muselo to chtít velkou odvahu vyjádřit v rozhovoru:
„Máme teď doma nepořádek, ale způsob, jakým trávím čas, je pro mě v této životní etapě správný,“ a „Tak trochu jsem se toho vzdala, což je pro mě dobré. Uvědomuji si, že je pro mě důležité trávit čas se svými dětmi.“
Marie Kondo (The Washington post, 2023)
Co na to říkám? Jsem moc ráda, že jsem již před časem ke stejnému závěru došla i já sama. Zabývat se nějak obsesivně pořádkem není cesta ke spokojenosti a už vůbec ne v domácnosti s malými dětmi. Přijde mi zcela běžné, že mnoho autorů konceptů po čase doplní nebo dokonce opraví své teorie a postupy. Měníme se, vyvíjíme a nic není vytesáno do kamene. Nechápu to celosvětové rozčarování. Marie Kondo tedy vyjádřila, že oproti době, kdy žila sama, není pro ni již pořádek na prvním místě. Stejně jako ve článku na svém blogu z roku 2019:
„Mateřství mě naučilo být k sobě shovívavější. Radost, která vyplývá z rodičovství přesahuje uspokojení, které by mohlo vzejít z perfektně uklizené domácnosti.“
Marie Kondo (2019)
Na druhou stranu chápu, že pro spoustu žen, které se snažily KonMari postup dodržovat příliš pečlivě, mohlo Mariino aktuální prohlášení způsobit rozčarování. Ale víte co, perfekcionismus a nátlak na sebe je riziko, které přichází s praktikováním čehokoli. Perfekcionismus rozhodně není jeden ze stavebních pilířů KonMari metody. I když se ta její doporučení dají vcelku jednoduše přehnat, takže ta hranice je podle mě dost tenká… I mně se to stalo.
Má Marie Kondo doma nepořádek?
Tak z nepochopitelných důvodů začaly vypadat nadpisy článků po celém světě. Ale prosím vás, to se přece hodilo novinářům neskutečně do krámu. Bavilo mě si představovat, jak asi nepořádek v podání Marie Kondo vypadá- dětské hračky na zemi, neodklizený hrnek na lince a koš nesloženého prádla? Zároveň jedna z nejbohatších žen, která miluje pořádek, si jistě může zajistit placený úklid. Takže ono to tak dramatické nebude!
A co ta KonMari metoda, Míšo, funguje?
Stejně jako jiné postupy a metody, pokud jim věříte a praktikujete je, fungují. Stále se jedná o jednu z nejlepších technik třídění a organizace na světě, která rozhodně domácnostem s dětmi neskutečně pomáhá! Výhodou domácnosti, ve které máte menší počet věcí a dobrý úložný systém je, že opravdu dáte domácnost do pořádku během chvilky.
Když na to teď už tolik netlačím, zdá se mi, že to i lépe funguje 😊 Znám to od sebe, znám to i od klientek, proto se prosím nenechte odradit náhlými interpretacemi, jak je to celé najednou nesmyslné. Zároveň bych se ráda osobně vymezila vůči tomu, že je naprosto nezbytné dodržet přesné pořadí třídění podle kategorií. S tím se neztotožňuji. Sama jsem profesně i osobně urazila za poslední 4 roky kus cesty, proto mě aktuálně neoslovují žádné dogmatismy a není mi úplně blízký ani asijský metodický přístup, který vyžaduje přesné dodržení postupu krok po kroku.
Přijde mi to vlastně až úsměvné, kolik rozruchu a rozdílných interpretací se objevilo díky jednomu rozhovoru v médiích. Přeji vám ať vám vaše domácnosti dělají hlavně radost, cítíte se v nich příjemně vy a vaše rodiny, protože navzdory různým metodám, -ismům a teoriím, je to to úplně nejdůležitější! A kdybyste potřebovali se do zbavování nepotřebného ponořit společně, najdete u mě nové konzultační balíčky.
0 komentářů