Jarní energetická očista sebe i domova

energetická očista, šalvěj, očista, rituál, domov

Příroda se na jaře probouzí, titulní strany časopisů lákají k jarnímu detoxu jídelníčku i šatníku. A to, jak se cítíme my sami, velmi záleží na tom, jak jsme prožili zimní období. Dovolili jste si také odpočinout a nabrat síly? Protože i semínka nějakou dobu čekají pod zemí, než na jaře ukáží své první rostlinky. Takže pokud se na to úplně necítíte, nejprve trochu dočerpejte energii a teprve pak se pusťte do nějakých větších změn. A pokud se cítíte dobře,  se zvyšujícím počtem slunečních paprsků k nám na jaře zavane příval nové energie a je to ten správný čas na očistu nejen našeho těla, ale i naší domácnosti. A tam se dostává na pořad dne otázka, čím vlastně začít?

Čím vlastně začít?

Možná vám to bude připadat netradiční, ale rozhodně nezačínejte ihned právě samotným tříděním věcí. Přišly byste tak o zajímavou příležitost, jak vítanou změnu využít ještě k větší transformaci nejen svého domova,

ale i svého života. Nabízí se několik možností jak začít, pojďme je společně prozkoumat.

Jak se aktuálně cítíte a co vás nejvíce trápí?

Pokud se cítíte vším přehlcená, pořád v jednom kole a lítáte od jedné aktivity k druhé, přece si do toho hned nenaordinujete nějaký náročný velký úklid! Vaším úkolem je se zastavit. Neřešte chvíli stav domácnosti. Pokuste se přijmout její stav takový, jak je. Víte, kolik lidí to má doma podobně jako vy? Většina! Ale málokdo si to fotí na sociální sítě nebo o tom mluví, takže buďte v klidu.

Jakmile se do toho pustíte, změny nastanou v ten pro vás správný čas. Není dobré je dělat v rozpoložení, ve kterém právě jste a tlačit se do toho. Nádech, výdech, ruku na srdce a proneste: „přijímám svoji domácnost takovou, jaká je.“ To je úleva si uvědomit, že vy jste v pořádku, i když je domácnost v nepořádku, že?

Zajděte si do přírody a propojte se s elementem země

Když se cítíme vším přehlcení, potřebujeme se provětrat. I když element vzduchu nám zrovna nechybí, je to spíše element země. Zajděte si na procházku do lesa nebo alespoň do parku. Vypněte si mobil nebo chvíli buďte s přírodou. Vnímejte, co se kolem děje. Poslouchejte všemi smysly. Když do přírody vstupujeme se sluchátky na uších a mobilem v ruce a přitom telefonujeme nebo něco posloucháme, okrádáme se tak o další příležitost naprostého přeladění a propojení s přírodou.

Možná to bude ze začátku těžké, budete mít skoro cukání něco si zapnout, někomu zavolat, nahrát vzkaz, poslechnout si podcast apod. Ale vydržte. Postupně si na to zvyknete a bude vám moc příjemně. Doporučuji se také na nějakém místě zastavit, sednout nebo lehnout si na zem, položit ruce na zem a užívat si léčivý kontakt s matkou zemí. Její léčivá energie je pro nás vždy k dispozici a pro mě osobně je to aktuálně zdrojem velké radosti. Můžete jí odevzdat, co už nepotřebujete. Vyslovte v duchu nebo nahlas, co jste připraveni propustit a co si přejete, aby ve vašem životě bylo přítomno.

Procházky v přírodě nemusí být velmi dlouhé, i 30 minut už udělá svoje. Samozřejmě čím déle si můžete dopřát, tím lépe. Když se vrátíte domů, budete jako nový člověk, úplně převibrovaný z přírody. Zamyslete se také nad tím, zda nepoužíváte příliš často mobil a sociální sítě. Ty jsou zdrojem velké roztěkanosti a neustálého vnitřního neklidu! Pokud vás zajímají moje tipy jak sociální sítě omezit, můžete si přečíst článek o digitálním detoxu.

„Domácnost mě nesmírně vyčerpává. Jenom přijdu domů a cítím tíhu všech povinností a kolik je toho třeba udělat. Doma se mi těžko relaxuje.“

V takovém případě domácnost není klidným přístavem, kde můžeme dobít baterky, ale neustálým zdrojem stresu. Následující tipy vám napomohou, jak to změnit. Jsou úmyslně takové, které můžete realizovat za poměrně krátkou dobu a mohou udělat velkou změnu.

Všímejte si stavu předsíně

Vpusťte dovnitř čerstvý vzduch, pořádně celou domácnost provětrejte. Všimněte si stavu vchodu, předsíně, kudy proudí energie do domu a odstraňte vše, co tam nepatří.

Na jaře můžete zaklidit většinu teplejšího oblečení, dát ho do čistírny nebo ho vyprat a zazimovat. Uvolnit si tak místo pro přechodové a lehčí věci.  V předsíni by mělo být uloženo pouze to, co aktuálně používáme, nemělo by to být skladiště věcí. Odneste krabice a tašky, které tam nemají co dělat. Zazimujte zimní obuv. Když je naše předsíň hodně zaplněná, ihned po příchodu domů to vysílá signál, že je domácnost v nepořádku. I jen zlepšení stavu předsíně vám může hodně pomoci, abyste hned po příchodu domů se necítili tak moc vyčerpaně.

Do předsíně si můžete také umístit nějaký symbol, který vás bude vítat, hned jak vkročíte do předsíně.

očista domova
Naše předsíň

Udělejte energetickou očistu domácnosti.

Pokud jste vyčerpaní, energetická očista domova vám může napomoci, abyste se cítili brzy lépe. Jak na to? Energetická očista prostorů je vhodná kdykoli potřebujete domácnost hlouběji pročistit a nastartovat. Vše, co se vyskytuje v naší domácnosti, vyzařuje energii: věci, rostliny, zvířata a samozřejmě my lidé. Do prostoru se tato energie usazuje a prostupuje vše. To, co vyzařujeme a prožíváme (naše emoce, myšlenky a činy) se do prostoru zapisují a ukládají. Čím více intenzivní, či dokonce traumatické situace jsou, tím více se zapisují a usazují. Pak není divu, že pokud v našem prostoru dochází k hádkám nebo k nim docházelo v minulosti, prostor je takovou energií zatížen. Ve chvíli, kdy pracujeme se záměrem prostor uvolnit a očistit a použijeme k tomu i další možnosti, velmi se nám uleví, jako by se celá domácnost odlehčila, prosvětlila a zbavili jsme se tíže. Vůbec se toho nebojte, není to nic složitého.

Jak na očistu domácnosti pomocí soli?

Jeden z nejjednodušších způsobů očisty prostoru je za pomoci obyčejné mořské soli (může být klidně i himalájská, ale za mě je lepší mořská, dokonce je i levnější). Do každé místnosti budete potřebovat 1 kg soli. Do každého rohu (tam se nejvíce hromadí energie) nasypte na zem cca jednu čtvrtinu kilového balení. Případně sůl dejte do nějaké misky, ale počítejte s tím, že z misky by se pak už nemělo jíst. Buď se vyhodí nebo vyčlení na pravidelnou očistu. Můžete si pro tento účel také pořídit nějaké plastové misky, které vyhodíte. Ale nebojte se, sůl se dá opravdu nasypat přímo na zem a pokud nepřijde do kontaktu s vodou, nic vám neponičí. Nasypte ji klidně i po obvodu zdí.

energetická očista domova

Sůl má velmi silné čisticí účinky. Nechte ji působit 24 – 48 hodin, nasaje do sebe nechtěnou energii. Sůl potom vyluxujeme nebo zameteme, vysypeme do koše a vyhodíme ven. Je důležité, aby opustila prostor bytu. Když budete sůl v miskách umisťovat nebo sypat na zem, proneste: „Ať odejde, co už mi neslouží.“ „Ať odejde vše, co neslouží mému vyššímu dobru.“

Pokud v některých rozích domácnosti máte skříňku – stačí umístit misku přímo do skříňky. Jednu misku si dejte i pod postel, ideálně pod místo, kde spíte. Bude čistit i vás přes noc. Uvidíte, že se budete cítit jako nový člověk a vaše domácnost se převibruje a pročistí. Tak málo stačí! Sůl je opravdu nad zlato.

Já osobně také ráda pracuji s vykuřovadly, protože dokáží očistnou práci udělat poměrně rychle a přináší velkou úlevu. Samozřejmě každý prostor a energie v něm je jedinečná, proto se nedá předem říct, jak dlouho je potřeba pro hloubkovou a kvalitní očistu. Věřím, že jakmile se procesu očisty otevřete, budete vedeni a sami poznáte, co je pro vás a váš prostor vhodné a kolik času je třeba. Na téma energetické očisty domova najdete na trhu různou literaturu a postupy. Moje doporučení vychází z toho, co jsem si sama vyzkoušela a také od mých duchovních průvodců, kteří mi řadu detailů opravili. 

Nabízí se více možností, které k vykuřování můžete použít. Já osobně mám k očistě prostoru nejraději pryskiřicová vykuřovadla jako kopál a kadidlo. Pokud s však s vykuřováním začínáte, doporučila bych vám pořídit si svazek bílé šalvěje. Bílá šalvěj pochází z Jižní Ameriky. Samozřejmě i my v ČR máme vykuřovadla, která jsou lokálního původu. Mocnou a ochrannou bylinou z našich luhů a hájů je pelyněk černobýl. Vy si ho můžete klidně i sami posbírat (ideálně ke konci léta) a nasušit, svázat do vykuřovacích svazků. Černobýl nám poslouží stejně dobře jako bílá šalvěj. I když upozorňuji, že ta vůně není zdaleka tak příjemná jako vůně šalvěje. Existuje také mnoho vykuřovacích směsí, ale pokud s vykuřováním začínáte, pořídit si svazek šalvěje, je to to úplně nejjednodušší, co můžete udělat. Připalte vykuřovadlo o svíčku a projděte s ním celý domov po obvodu ve směru hodinových ručiček. Opět věnujte zvýšenou pozornost rohům.

Rozhodně pootevřete okna nebo jich pár nechte na ventilačku, aby nechtěná energie, kterou na sebe naváže léčivý dým šalvěje, mohla opustit prostor. Doporučuji si pod šalvěj vzít nějakou nádobu, aby vám jiskřičky neponičily domácí vybavení. Připravte se na to, že šalvěj budete muset připalovat opakovaně, protože zhasíná. Při vykuřování opakujte nahlas: „Ať odejde, co už mi neslouží.” „Ať odejde vše, co neslouží mému vyššímu dobru.“

Můžete také zpívat a použít hudební nástroje (buben, zvoneček, tibetskou mísu, zvonkohru). Případně si pustit nějakou nahrávku, která se při očistě používá. Energetická očista domova za pomocí soli a vykuřovadla je základní, ale sama o sobě velmi účinná. Kdybyste měli jakékoli dotazy nebo s očistou potřebovali pomoci a udělat ji ještě komplexněji, ozvěte se mi. Nabízím jí také jako samostatnou službu. V kombinaci s individuálním rituálem na míru na podporu nové fáze ve vašem životě se jedná o silné nastartování vašeho života novým směrem, který si přejete. Další fáze léčivého úklidu, následné třídění a zbavování se nepotřebného pak probíhá v mnohem větší lehkosti a má trvalejší účinek.

Podpořte očistu domova jarním úklidem nečistot

Tradičně se na jaře dělaly velké úklidy, hospodyně vymetaly pavučiny a dělaly komplexnější úklid. A není divu konečně ve světnicích taky bylo pořádně i vidět! Já osobně nejsem moc velká příznivkyně nějakých velkých úklidů ve smyslu zbavování nečistot, zejména pokud se jedná o nějaké šílení před Vánoci. S příchodem jara však mívám přirozeně chuť vše provětrat a pročistit náš domov i já.

Kromě již zmíněné předsíně se zaměřte na tyto tři místnosti: koupelnu, kuchyň a ložnici. Úklid si rozumně rozfázujte, ať se hned úplně nevyřídíte. Pečlivě vyluxujte a setřete prach, všímejte si i zón, které běžně vynecháváte jako rámy oken a dveří a různá zákoutí, místa pod postelí, odsuňte sedačku v obývacím pokoji. Vyčistěte také odpady v koupelně a v kuchyni. Můžete přesadit květiny a očistit je od prachu. Díky kombinaci energetické očisty domova a úklidu svou domácnost nastartujete. Může to být jen pravidelná strategie údržby již vytříděné domácnosti, když se cítíte bez energie, anebo vám to pomůže pustit se do velkého třídění. Ke konceptu léčivého úklidu, se kterým pracuji, očista prostoru neodmyslitelně patří. Jenom tak můžete naplno využít potenciál vašeho prostoru.

A pak se můžete vrhnout do třídění věcí

Možná se vám na jaře raději bude chtít ven, než se doma přehrabovat ve věcech. Správné načasování si určujete jenom vy. V podstatě by se dalo říct, že třídit se dá naprosto kdykoli a nejdůležitější je vaše odhodlání. Obecně se nejvíce lidí pouští do většího třídění právě na jaře, na podzim a na Nový rok. A za mě je opravdu tím ideálním obdobím právě jaro.

Pokud byste se do třídění i energetické očisty chtěli pustit společně, ozvěte se mi a domluvíme si termín. A pokud nejste z Prahy a okolí, všechny postupy na to, jak se efektivně loučit s věcmi, najdete v online kurzu Třídění v lehkosti nebo v komplexnějším programu Odemkni svůj šatník, ve kterém se naučíte i jak si šatník zorganizovat, dobře udržet pořádek, pečovat o oblečení a budovat udržitelný a kvalitní šatník. Oba kurzy vás namotivují pokračovat v třídění dál a dál s dalšími kategoriemi v domácnosti.

Přeji vám krásné jaro a buďte k sobě vlídní a netlačte na sebe. Změny, které uděláte, budou tak mnohem účinnější a trvalejšího rázu, než nějaký zoufalý nálet pouze na věci, který by mohl skončit ještě větším vyčerpáním. A pokud vás článek zaujal nebo máte nějaké dotazy, budu ráda, když mi necháte komentář.

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

1 komentář

  1. Nadia Arnetova

    Za mne úžasné napsaný blog, obsah i každé slovo v něm se.mnou rezonuje. Jarní úklid považuji za zásadní. Vykurovadla považuji za velmi důležitá a rada se přiučim novým metodám očisty. A mořskou sůl používám do koupele i pod postel, ale vidím že mohu i více. Za mne krásný inspirativní, nevnucujici Blog.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články