A je to tady. Dárky. Blíží se období v roce, které děsí zejména minimalisticky založené jedince. Vánoce jsou svátek, který celosvětově nabral neskutečně konzumní podobu. Nakupování velkého množství dárků a zbytečné plýtvání je v rozporu se základní myšlenkou minimalismu jako jednoduchého životního stylu. Pojďme se společně podívat na téma dárků, které jsou s tímto obdobím nerozlučně spjaty.
TIP 1: Věnujte čas lehkému protřídění
I pokud už to úplně nestíháte, lehké protřídění hraček, dětských knížek, případně kosmetiky, vám pomůže si udělat prostor na nové. Je pravděpodobné, že se do vaší domácnosti dostanou nějaké nové předměty. Tak buďte připravení, ať neskončíte ještě během svátků rozladění z toho, že to pomalu nemáte kam dávat.
TIP 2: Uvědomte si, že jde hlavně o akt obdarování
Dárek je od slova darovat, nejde až tak o ten samotný předmět, ale o akt obdarování. Svůj účel dárek plní ve chvíli obdarování. Dělá nám radost, že na nás někdo myslí a chce nás potěšit.
V mnohých kulturách je tím nejdůležitějším akt obdarování. Požehnání vyplývá z toho, že druhým něco dáváme a oni to od nás přijmou. V asijské kultuře je běžné, že se lidé obdarovávají malými dárky. Třeba takový guru obdrží na setkání spoustu malých darů, klidně 1 000x ty skoro stejné vonné tyčinky! A pokaždé je s úsměvem přijme a v podstatě velmi záhy se předají dále. Při tomto aktu jde o gesto obdarování, výměnu energie. Guru předává koláček a dává požehnání. Nejdůležitější není dárek samotný, ale právě akt obdarování.
A v tom si právě můžeme vzít inspiraci i my v západní kultuře, kde se dává větší důraz na dárek samotný, na jeho kvalitu a bohužel také na množství.
TIP 3: Dárky vybíráme od srdce a s nejlepším úmyslem
Při výběru myslíme na obdarovaného a co by mu udělalo největší radost. Pokud si přáním druhé strany nejsme úplně jisti, zjišťujeme další informace přímo od dané osoby nebo někoho, kdo ji velmi dobře zná.
TIP 4: Jasně komunikujte svoje přání
Domluvte se předem s rodinou a vysvětlete, co je pro vás důležité, jaké chcete dárky a jakou formou. Já jsem rodině odkomunikovala, že nechceme, aby děti měly příliš mnoho dárků a požádala jsem je, ať každému dítěti pořídí ideálně jeden dárek. Mezi sebou si také předáváme po jednom dárku a spíše jsou to drobnosti, žádné velké dary. Příbuzným můžete dopředu poradit, co se vám a vašim dětem hodí, ať předejdete rozladění.
TIP 5: Berte s lehkostí, když obdržíte nevhodný dárek
V případě, že obdržíte nějaké dárky, které vám nesedí, nestresujte se. Však oni to mysleli dobře. I když se někdo netrefí do vašeho vkusu, určitě daná osoba měla záměr vás podarovat co nejlépe.
TIP 6: Dovolte si propouštět
Dopřejte druhým, ať s dárky od vás naloží, jak uznají za vhodné. Můžete k dárku vložit věnování: „Byl jsem vybírán s láskou, ale pokud se ti z nějakého důvodu nehodím, můžeš mě propustit dál.“
Když darujete volnost ostatním, stejné volnosti se dočkáte i vy sami a budete pak moct nevhodné dárky poslat s lehkým srdcem dál.
TIP 7: Neponechávejte si dárky z pocitu povinnosti
Nechtěné dárky ponechané pouze z pocitu povinnosti a závazku k člověku, který vám dárek daroval = velmi stahující a svazující energie, která vás v životě může velmi zatěžovat. Dovolte si takové dárky propustit a darovat dále. Nebo je přeprodat.
TIP 8: Dejte přednost nehmotným dárkům
Možností je v dnešní době mnoho. Vouchery na zážitky, procedury, semináře, online kurzy, ochutnávky, anebo dárky určené ke spotřebě. Díky tomu se od vás obdarovaní vyhnou zatížení domácnosti přílivem nových předmětů.
TIP 9: Užijte si hlavně pohodu a společné okamžiky
Přece to celé hlavně o těch dárcích není, nemyslíte? Místo velkého množství dárků si udělejte jako rodina nějaký pěkný vánoční zvyk, který je spíše prožitkový a všechny vás propojí.
Mějte se krásně a kdybyste jako nehmotný dárek chtěli dát jeden z mých online kurzů, který vám napomůže mít méně věcí a více radosti, stačí napsat a vytvořím vám personalizovaný dárkový voucher 🙏🏼
0 komentářů