Základy KonMari metody 1: Jak na úklid podle Marie Kondo?

Rozhodla jsem se pro vás připravit sérii článků, ve které vám představím základy KonMari metody. Jsou vhodné pro ty, kteří úklid podle Marie Kondo zatím příliš nestudovali. Ale věřím, že mohou být inspirací i pro pokročilejší milovníky této japonské metody.

Krok první: odhodlejte se k úklidu

Je to velký krok, uskutečnit úklid podle Marie Kondo a rozhodnout se jít do toho naplno. Když je před námi něco velkého a nového, tak do morku kostí cítíme, že bude třeba něco změnit a můžeme k tomu být i dost rezistentní. Čím více vystoupíme z komfortní zóny, tím větší změna nás čeká. Máme na vybranou, můžeme se na to prostě vykašlat a pokračovat v jistých a zajetých kolejích. Anebo prostě přestaneme váhat a přešlapovat na místě a skočíme!  Ten skok do neznáma nám zcela jistě něco přinese.

Skočte do neznáma!

Abychom se v životě posunuli, přiznejme si, že to co si přejeme a aktuálně v našem životě není ještě přítomno, je často právě v té nekomfortní zóně, kam se nám moc nechce. S čím větším odhodláním se do úklidu podle Marie Kondo pustíme, tím se nám mnohonásobně investovaná energie vrátí. Ale určitě to nebude hned, je to běh na dlouhou trať.

viceradosti konmari metoda uklid

A proč bychom měli investovat náš drahý čas do něčeho tak nezáživného jako je třídění a uklízení? Jenže třídění a úklid podle Marie Kondo s KonMari metodou není rozhodně nuda, ale spíše dobrodružství! Co kdybych vám řekla, že se vydáte na cestu, která vám umožní začít jinak a od znova? Poznáte lépe sami sebe, pochopíte, co vám opravdu přináší radost a zbavíte se opravdu velké zátěže vašich věcí a s nimi spojenou historií, která dokáže být velkou přítěží. A pak když všechna ta závaží odložíte, tak budete moct vzlétnout a vydat se, kam vás srdce táhne.

Zkuste si to sami

Třídicí mapa

Stáhněte si zdarma kompletní seznam předmětů podle kategorií a vrhněte se na třídění sami

Více radosti Třídicí mapa

Třídicí maraton

Dobrým načasováním pro třídící maraton a úklid podle Marie Kondo může být jaro nebo podzim – přechodová období z jedné sezóny do druhé. Během těchto přechodových fází sami přirozeně cítíme, že je potřeba udělat změnu. Pomáhá nám v tom počasí a čtyři roční období v našich zeměpisných šířkách, protože jednoduše na podzim asi sáhneme po jiném oblečení než v létě.

Nejpodstatnější je odhodlání

Nejpodstatnější na celém procesu je naše odhodlání, takže hlavně poslouchejme sami sebe a rozhodně nezačínejte s tříděním v období, kdy se třeba necítíte dobře po zdravotní stránce, to rozhodně není dobrá startovní pozice. Ženám doporučuji nezačínat s úklidem podle Marie Kondo první dny menstruace, zbytečně se vyčerpáte a bude to celkově náročnější. Také je dobré nepodléhat vnějšímu nátlaku a uklízet, jen protože se to tak dělá a předpokládá, jako jsou například stresové předvánoční úklidy. Je to na vás, jedná se o váš život a váš proces. naslouchejte si a do ničeho se netlačte. Sama pracuji také s konceptem, který nazývám léčivý úklid. Jeho důležitou součástí je přijetí stavu domácnosti a nejprve načerpání energie. Další fází je zabývat se energetickou očistou domova a teprve potom je ten správný čas na třídění věcí.

Naslouchejte si a do ničeho se netlačte

Pokud byste s tříděním rádi začali, ale nevíte kde začít nebo se vám do toho prostě nechce a ocenili byste podporu, mohu vám být nápomocná. Společně probereme vaše představy a naplánujeme celý proces tak, aby vám úklid podle Marie Kondo seděl a pak se do toho společně pustíme. Ve dvou se to lépe táhne! Pomohu vám nesejít z cesty a vše společně dokončíme. Nebojte se, to zvládneme!

Kdo jsem a jak vám můžu pomoci na vaší cestě?

Jsem Michaela Mrázková, doprovázím klienty na jejich cestě k jednoduššímu domovu a životu za pomocí konzultací i online programů. Vytvořila jsem unikátní holistický koncept Léčivý úklid®, který propojuje energetickou očistu, rituál a následné třídění a organizaci.

Za svůj hlavní dar považuji, že dokáži lidi namotivovat k akci. Pomáhám lidem zbavovat se nepotřebného na mnoha úrovních. Připravím pro vás rituál a očistu prostoru na míru nebo se spolu vrhneme do léčivého úklidu? Nabízím konzultace, vedu workshopy a přednášky. Ozvěte se a domluvíme se.

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články